Devamı

  Vitoria-Gasteiz kentinde Dörtlü Final heyecanı

  İspanya’nın kuzeyindeki Vitoria-Gasteiz kenti, basketbolda Avrupa’nın en itibarlı turnuvası olan THY Avrupa Ligi’nin Dörtlü Finali’ne mesken sahipliği yapmanın heyecanını yaşıyor.

  Bask bölgesinin kentlerinden Vitoria-Gasteiz, tarihinde üçüncü kere basketbolda bir Avrupa finaline mesken sahipliği yapıyor. Basketbolda Baskonia grubunun kenti olan Vitoria-Gasteiz, 1996’da Avrupa Kupa Galipleri ve 2010’da Avrupa Kupası Dörtlü Finali’nden sonra artık de THY Avrupa Ligi Dörtlü Finali’nin tertibini üstlendi.

  Türkiye’den Anadolu Efes ve Fenerbahçe Beko, İspanya’dan Real Madrid ve Rusya’dan CSKA Moskova kadrolarının katıldığı Dörtlü Final için 20 bine yakın basketbolseverin 17-19 Mayıs tarihlerinde Vitoria-Gasteiz kentinde olması bekleniyor.

  Gerek organizatörler gerekse Bask bölgesindeki mahallî idare yetkililerinden verilen bilgilerde Dörtlü Final’in bölgeye sağlayacağı ekonomik katkının 48 milyon avro olmasının beklendiği belirtildi. Otel ve günlük kiralık meskenlerin olağan dönemin 10 katından fazla fiyata alıcı bulduğu görüldü.  

  Yaklaşık 250 bin nüfuslu Vitoria-Gasteiz kentinde basketbol tertibi hasebiyle otellerde doluluk oranının yüzde 100 olduğu açıklanırken, birçok taraftarın Bilbao yahut San Sebastian kentlerinde konaklayacağı bildirildi. 

  Türkiye’den gelen Fenerbahçe Beko ve Anadolu Efes taraftarları için Türk Hava Yolları, İstanbul-Bilbao uçuşlarında iki ek sefer koydu. Ayrıyeten kimi Türk basketbolseverlerin Madrid ve Barselona üzerinden Vitoria-Gasteiz kentine geleceği öğrenildi.

  Başka yandan Dörtlü Finali izlemek için 31 ülkeden 650 gazetecinin akredite olduğunu açıklayan Vitoria-Gasteiz kenti lokal idaresi, bunu bölgenin tanıtımı için çok yeterli bir fırsat olarak gördüklerini vurguladı.

  Vitoria-Gasteiz Belediyesi ise CSKA Moskovalı Rus taraftarlar için Rusça, Anadolu Efes ve Fenerbahçe Beko için ise Türk taraftarlara özel Türkçe alt yazılı eğlenceli turizm tanıtım görüntüleri yayımladı.

  “Fenerbahçeli ve Anadolu Efesli Türk dostlarımıza selamlar. Vitoria’ya hoşgeldiniz.” diye başlanan Türkçe görüntüde, şu sözler yer aldı:

  “Size mükemmel bir şeyden bahsedeceğim. Vitoria’da 60’tan fazla kebap restoranı var. Lakin biliyoruz bunlar sizin ülkenizdeki nefis kebapların yanına bile yaklaşamaz. O vakit sizin için uygun bir alternatifimiz var. Çuleton. Çuleton kebap üzere dana etinden yapılan bir biftek. Adeta üst sınıf bir kebap! Baharatsız. Sizinkiler ne kadar acı değil mi! Ve biz biraz patatesçiyiz. Kentimiz, İspanya’da patatesçiler olarak tanınır. Çok çeşitli patateslerimiz var. Bir de utanmadan lisan konusunda anlaşabiliriz. Mimiklerle ve ufak jestlerle çok âlâ biçimde anlaşabiliriz.” 

  Rusça görüntüde ise Rusların ünlü kürk şapkaları ile Basklıların kullandığı şapka ortasında eğlenceli bir lisanla tanıtım yapıldı. 

  İlgili Haberler

  Yorumlar

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Sosyal Medya

  EN SON HABERLER

  SUALTI HOKEYİNİN BAŞARILI SPORCUSU: İREM KÖKBAŞ

  Türkiye’nin Milli Sualtı Hokey Sporcusu İrem Kökbaş, Europeworldspor’un konuğu oldu. Elde ettiği şampiyonluklarla adını duyuran sporcu, genç girişimci olarak attığı büyük adımla hayallerini başka...

  MUHAMMET KARAVUŞ EUROPE WORD SPOR’DA

  EUROPE WORLD SPOR AİLESİNE YENİ SPORCULAR KATMAYA DEVAM EDİYOR MUHAMMET KARAVUŞ SPORUN NABZINI TUTAN SAYFA EUROPE WORLD SPORDA...

  NİL DUR DURAK BİLMİYOR ! ÖNCE AVRUPA SONRA DÜNYA ŞAMPİYONLUĞU ŞİMDİ İSE GÖZÜ KONYA’DA

  Ard arda Avrupa 1.liği ve Dünya 2’liği elde ettin harika bir skor vardı neler söylemek istersin?  Bu benim ikinci uluslararası yarışmamdı. Şubat ayında Dubaide yapılan...

  ŞAMPİYON EUROPE WORLD SPOR’DA !

  5.İslami Dayanışma Oyunların’da üstün başarı elde eden genç yetenek Milli Sporcu Özlem BECEREK Şampiyonluğun hemen ardından Mehmet efe DİNÇ’in sorularını yanıtladı. 5.İslami Dayanışma Oyunlarında...

  Muhammet Karavuş Kimdir

  Muhammet Karavuş Muhammet Karavuş Kimdir