İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraki Spor İstanbul tarafından düzenlenen ve World Athletics (Dünya Atletizm Birliği) tarafından Elite Label kategoride gösterilen İstanbul Maratonu’nda heyecan 43. kez yaşandı.

40 bin kişi parkura çıktı

42K, 42K Paten, 15K ve 8K Halk Koşusu yarışlarının yapıldığı koşuda dünya sıralamasında önemli basamaklarda bulunan 50 elit atlet ve toplamda 40 bin kişi parkura çıktı. Altunizade’den başlayan etkinlikte katılımcılar, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden geçerek Avrupa Kıtası’nda koşuyu tamamlandı. 42K yarışı Sultanahmet Meydanı’nda; 15K yarışı Yenikapı’da; 8K Halk Koşusu Dolmabahçe’de sona erdi.

Erkeklerde zafer Victor Kiplangat’ın

43. İstanbul Maratonu’nu erkeklerde 2:10.18 derecesiyle Ugandalı atlet Victor Kiplangat kazandı. 2:10:23 derecesiyle Kenyalı Robert Kipkemboi ikinci, 2:10:25 derecesiyle Ugandalı Solomon Mutai üçüncü oldu.

Kadınlarda kazanan Sheila Jerotich

Kadınlar kategorisinde 2:24.15 derecesiyle Kenyalı atlet Sheila Jerotich birinci oldu. Kadınlarda ikinci sırayı 2:24:21 derecesiyle Kenyalı Jackline Chepngeno, üçüncü sırayı ise 2:24:45 derecesiyle Etiyopyalı Ayantu Abdi elde etti.

15K’ya Kenyalı sporcular damga vurdu

15 kilometrede Erkeklerde 45:02’lik derecesiyle Kenyalı Vitor Chepkwony birinci olurken, Kenaylı Simon Muthoni ikinci, Türkiye’den de Kenan Sarı üçüncülüğü kazandı. Kadınlarda ise 50:21’lik derecesiyle Kenyalı Chepngeno ilk sırada gelirken, Uganda’dan Annet Chelangat ikinci, Türkiye’den de Meryem Erdoğan üçüncü bitirdi.

N Kolay 43. İstanbul Maratonu’nun ödül töreni yapıldı

N Kolay 43. İstanbul Maratonu’nun ödül töreni gerçekleştirildi.

Sultanahmet Meydanı’nda düzenlenen törene İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul Vali Yardımcısı Niyazi Erten, Kenya’nın Ankara Büyükelçisi Johnson Mogoa K. Ondieki, Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürü Burhanettin Hacıcaferoğlu, Spor İstanbul Genel Müdürü Renay Onur ve Aktif Bank Genel Müdürü Ayşegül Adaca ile diğer davetliler katıldı.

Organizasyonda dereceye giren sporculara ödülleri takdim edildi. Maratonu erkeklerde ve kadınlarda birinci tamamlayan atletlere 35’er bin dolar para ödülü verildi. İkinciliği elde edenler 20’şer bin, üçüncüler de 10’ar bin dolar ödülün sahibi oldu.

Türk sporcularda ise maratonu birinci bitirenlere 30 bin lira, ikincilere 15 bin lira, üçüncülere ise 5 bin lira para ödülü verildi.

Ekrem İmamoğlu, törende yaptığı açıklamada, bu yıl 43. kez düzenlenen İstanbul Maratonu’nu önümüzdeki yıldan itibaren çok daha güçlü seviyelere çıkarmak istediklerini söyledi.

N Kolay 43. İstanbul Maratonu’na ev sahipliği yapmaktan gurur duyduklarını dile getiren İmamoğlu, “Yarışlar iyi geçti. Türkiye rekorunu duyunca çok mutlu oldum. Kıymetli bir başarı elde ettik. 50 yıla doğru giden bir organizasyon. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bize çok güzel bir miras bıraktılar. Bu mirası daha da büyüterek yukarılara taşımalıyız. Maratonumuzu önümüzdeki yıldan itibaren çok daha güçlü seviyelere kavuşturacağız.” ifadelerini kullandı.

İstanbul’da olimpiyat oyunları düzenlemeyi hayal ettiklerini vurgulayan Ekrem İmamoğlu, “Maraton bizi zinde tutuyor. İstanbul, insanların birleştiği yer. İki kıtanın birleştiği yer gibi. Bu kente olimpiyatı istiyoruz. Bu şehir olimpiyatı hak ediyor. 2036’ya hep birlikte hazırlanmalı ve olimpiyatları İstanbul’a kazandırmalıyız. Nice İstanbul Maratonu’nda barış içerisinde koşular diliyorum. Sporcularımızı tebrik ediyorum.” diye konuştu.

Renay Onur: “Katılım harikaydı”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki Spor İstanbul’un Genel Müdürü Renay Onur ise 43. İstanbul Maratonu’na katılımın yüksek olduğunu ve başarılı bir organizasyona ev sahipliği yaptıklarını belirtti.

“Dünyanın kıtalararası koşulan tek maratonu” unvanını taşıyan bu organizasyonu düzenlemekten mutluluk duyduklarını dile getiren Onur, şunları kaydetti:

“Hava koşulları maraton için güzeldi. Katılım harikaydı. Katılım artıyor. Bu sene 100 farklı ülkeden katılım vardı. Pandemiye rağmen ciddi bir artış gördük. Türkiye’nin ve İstanbul’un tanıtımı için önemli. 23 Yaş Altı’nda erkeklerde Türkiye rekoru kırıldı. Rekoru İstanbul Büyükşehir Belediyespor’un sporcusu Hüseyin Can kırdı. Bunun dışında genel kategoride Türk sporcumuz yok ama böyle bir rekor gelmesi bizim için mutluluk verici. Herkes memnun. Bizim adımıza da güzel bir etkinlik oldu. İstanbul, dünyadaki diğer büyük şehirlerde olduğu gibi maratonun artık giderek önemli olduğu bir hale geliyor.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz