Devamı

  ATLETİZMİN ALTIN YILDIZI:FADİME SUNA ÇELİK

  Yaşadığı tüm olumsuz durumlara rağmen küllerinden yeniden doğarak başarıdan başarıya koşan Atletizmin altın yıldız sporcusu Fadime Suna Çelik Europeworldsportr’nin sorularını yanıtladı.

  Fadime Suna Çelik

  1-Spor İle Tanışman Nasıl Oldu?

  Sporla tanışmam ilkokul 4.sınıfta Okul müdür yardımcımız Osman Canbaz ögretmenimizin basketbol takımı seçilecek diye bi duyuru yapmasıyla seçmeye katılmak istedim. Spora olan ilgim ablamin okul basketbol takımında olmasından kaynaklıdır. Seçmeye katıldım seçmede önce uzun koşu yaptırdı öğretmenimiz 1.oldum sonrasında 100 mt yarışı yaptırdı oradada başarılıydım. Sonrasında öğretmenimiz seçilen kişilerin  düzenli antremanlara gelmesini söyledi. Hiç ara vermeden okul çıkışında 1 saatlik antremanlar yapıyorduk fakat önce koşu arkasından basketbol oynuyoruz. Okulun Hem basketbol hemde atletizm (kros) takımına seçildim.  1 Ay sonunda Eskişehir kros il birinciliği yarışına Kıbrıs ilkokulu olarak katılacağımızı söyledi. Çalışmalar sonunda Eskişehir kros il birinciliği yapıldı ve birinci olması beklenen diğer kulüp sporcularının hepsini geçmiş 1.olmuştum. İnanılmaz bi mutluluktu benim içinde öğretmenim içinde okulumuz içinde. İl birincisi olduğum için 10 Kasım Atatürk’ü anma yarışı için il takımı kuruldu ve bende hak kazandım. Türkiye geneli bi yarış olacak ve ben çok tecrübesizdim. İkinci yarışım olan 10 Kasım Atatürk’ü anma yarışında Türkiye birincisi olmuştum ve 10 cumhuriyet altını kazanmıştım. Küçücük bedenime sığmayan kocaman bi mutluluk vardı. Büyük kulüplerin gözü üzerime çevrilmişti beni takımında görmek isteyen  kulüplerin olduğu  söylentisi vardı. Kararı verecek olan spora başlatan öğretmenim Osman Canbaz ve ailelerimiz olacaktı. Aldığım madalyalar ve ödül beni spora bağlanmaya daha çok teşvik etti. Ailem  başta çok desteklemiyordu yaşıtlarıma göre daha zayıf ve daha geriden gelen bi gelişimim vardı sebebi buydu. Fakat benim isteğim ve başarım aileminde başarılı olabileceğim konusunda ikna edici olmuştu.

  2-Başka Spor Branşlarıyla Uğraşıyor Musun?

  Basketbol okul  takımına seçilmek için gittiğimde hızlı ve devamlılığım olduğunu gören Osman öğretmenim ortaokul bitene kadar hem basketbol hemde atletizm takımında bizleri başarıya ilerletti.4 yıl basketbol oynadım halen çok zevk aldığım bi branştır. Basketbolda okul olarak il birincisi ve gruplarda 1. olduk. Fakat Türkiye Şampiyonasında kolej takımlarıyla karşılaştığımızda çok fazla hakemlerin haksızlığıyla yenilgi alarak elendik, o günden sonra öğretmenimiz basketbol takım sporu ve hakemlerin baskısı altinda başarımız gölgelenecek diye atletizme yoğunluk verdik. Atletizm ferdi spor başarı senin başarın engel olan bizi çok etkileyemez diyerek tüm takım arkadaşlarımla Atletizmde okullarda Türkiye şampiyonu olmayı başardık.

  3-Yarışmalara Hazırlanma Sürecinden Bahseder Misin?

  Yarışmalara hazırlanma sürecimiz atletizmin branşlarında çok farklılık gösterir. Örneğin ben mesafe koşusucusuyken sene boyunca bir defa ara verip kışın kros, yazin kulüp yarışlarını koşardım. Maratonda, senede en fazla 2 tane maraton yarışı koşabilirsin ve hazırlık sürecim hedeften 5 ay öncesi başlar. Bu 5 aylık süreçte kuvvet, dayanıklılık, sürat, süratte dayanıklılık  gibi antremanları tamamlarız. Verim alabilmek için yüksek rakım olan yerler (Etiyopya, kenya)(Erzurum,Erciyes,Bolu) gibi yerler verimli çalışmak için çok uygun. Motivasyon açısından Afrika’daki sporcularla bir arada olmak beraber antreman yapabilme imkanı yakalamak gerçekten harika. Yaptığımız antremanlardan bahsetmem gerekirse haftanın 7 gününde 13 antreman yapıyorum bazen 12 de olabiliyor. Sabah ve akşam sadece pazar günleri tek antreman yapıyorum. Pazar günü tek olsada en önemli antremanımdır duruma göre cumartesi günüde olabiliyor, 25km yle  38 km  civarı nabizla yapılan antremanım oluyor. Haftalık  ortalama 150-160 km doldurmam gerekiyor. Yarışa hazırlık döneminde sosyal hayatım kesinlikle olmuyor erken saatte yatıp erken saatte uyanmak zorunda oluyorum.

  4-Bu Süreçte Seni Zorlayan Konular Neler Oluyor?

  Sosyal yaşantının hiç olmaması herkesle herşeyle aranda mesafe olması çok zor. Benim için en zor olanı bazen yurtdışı kamplarına yanlız gitmek zorunda kalıyorum ve 8 yaşında bir oğlum var ondan ayrı kalmak yaşayabileceğim en büyük zorluk benim için. Onun dışında hergün rutin, hep aynı seyi yapmak bazen sıkıcı gelebiliyor. Örneğin sabah  5 yada 6 da kalk antremana gel, kahvalti yap, dinlen, akşam antreman yap, yat dinlen tarzında. Uzun süre aynı ortamda kalmak iyi gelmiyor. 2 ay en fazla kalabileceğim ortam olmalı. Hep özveri isteyen, nankör bir spor dalı atletizm malesef bir antreman yapmadığınızda geriye dönüyorsunuz. Plan programa hep uymak disiplinli olmayı gerektiriyor. Çok fazla sabırlı olmak gerekiyor. Çünkü 5-6 aylik bi çalışma sonunda yarIşa hazırlanıyorsun ve yarışmada 42 km boyunca durumun iyide olsa acele etmemek gerekiyor. Kurulmuş bir robot gibi oluyorsun, olmak zorundasın. En ufak bir yanlış bütün emeğini yerle bir edebilir. Bunun içinde beslenme, uyku, dinlenme, antremanlar yarışma planı hepsi bi bütün olmalı.

  5-Antrenmanların Nasıl Geçiyor Bu Yoğun Tempoyu Bizlere Nasıl İfade Edersin?

  Antreman süreci normalde çok yoğun  oluyor ama şimdi biraz dinlenmeyi düşünüyorum  çok fazla yıprandığımı hissettim ve bu psikolojik olarak beni yoruyor psikoloji çok önemli destek çok umarım birçok konuda sporcuya daha çok destek gelir ve başarılar çoğalır.

  6 –Bu İçerisinde Bulunduğumuz Pandemi Sürecinde Sporun Verdiği Artı Yönler Sence Neler?

  Pandemi dönemininin herkese çok fazla kötü etkisi olduğu gibi bizlerede oldu tabiki. Ama biz sporcular ve  spor yapanlar covid virüsüyle mücadele eden mücadelede hep başarılı sonuçlar alan kişiler olduk. Biraz daha açıklarsam virüs bağışıklılık sistemi düşük  kişilerde ve organlarda sıkıntısı olanlarda malesef ölümle sonuçlandı. Fakat biz spor yapanlar özellikle profesyonel spor yapanlar virüse yakalandığımızı anlamıyoruz bile bağışıklılık sistemimiz çok güçlü bunun sebebi düzenli uyku düzenli beslenme ve düzenli aktivite  yapmamız. 1 ay önce okulda müdür pcr testi istedi pcr testi verdiğimde sonuc pozitif olduğunu öğrendim ve inanamadım çünkü bende en ufak bir belirti olmadı gayet sağlıklı bir şekilde atlattım. Spor hep hayatınızda olsun derim.

  7-Her Gün Koşu Antrenmanı Ve Yürüyüş Yapmak Yeterli Mi? Yoksa Beraberinde Başka Antrenman Da Yapılmalı Mı?

  Spor her bir bireyin hayatında olmalı. Yürüyemiyorum diyenler yürüme aşamasına geçmeli,  bana göre sağlık anlaminda bir sıkıntısı olmayan(diz problemi organlarda kalpte) rahatsızlığı olmayan herkes gunde 1 saat yürüyüş  yapmali yapılabiliyorsa çok hafif tempoda koşularla da devam edilmeli diye düşünüyorum. Kişinin kilo ve özelliklerine göre çeşitli spor yapilabilir ama hareket hep hayatınızda olsun.

  8 –Sporda Hedeflerin Neler?

  24 yıldır Profesyonel olarak Atletizm branşında hedefim hep olimliyattı. Olimpiyat öncesi olan tüm hedeflerimi gerçekleştirdim. Hayalimde sadece Olimpiyatlar kaldı. Büyük aksilikler yaşanmasaydı olimpiyat görmüş olurdum. Geçen sene ve öncesinde koymuş olduğum dereceler 2020 olimpiyat öncesindeki tüm olimpiyat maraton branşında kota almak için yeterliydi.Fakat şans diyelim 2020 Tokyo olimpiyatlarında  dereceleri çok  fazla aşağı çektikleri için gitme şansım çok azalmıştı. Buna rağmen şansım olduğuna inandım çalıştım fakat fazlaca aksilik yaşadım. Kısmet olmadı ama sporcu ama antrenör olarak olimpiyatta olmak için hep çalışıcam.

  9 –Europeworldspor  Sitemiz Hakkında Düşüncelerin Neler?

  Europeworldspor sitesi bir sporcunun branşı  ne olursa olsun özveriyle sabırla azimle istekle çalışan tüm sporcuların destek görmesi gerektiğini  ve verilmesi gereken desteğin görülmediği için çabalayan bir lider öncülüğünde kendisininde sporcu geçmişinden dolayı bu işin içinden gelen birinin yönetmesi çok önemli. Türkiye’de ,Dünya’da hayatımızda sporun ne kadar önemli olduğunu ve çok fazla önem verilmesi gerektiğini düşünerek çabalayan çok güzel biraile bu ailenin içinde olmaktan inanılmaz mutluyum. Umarım bu büyük aile pandemi süreci bitiminde bir araya gelebiliriz. Europeworld ismini çok fazla duyacaksınız. Sporcunun yanında olduğun için sporun yanında olduğun için teşekkürler.

  HABER: Gizem Azboy/Manisa

  İlgili Haberler

  Yorumlar

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Sosyal Medya

  EN SON HABERLER

  Can Yaman elindeki makineyi fırlattı rol arkadaşını yaraladı

  Dizideki rol arkadaşı Demet Özdemir ile aşk yaşadığı konuşulan Can Yaman teze nazaran dizi setine gelen bir izleyicinin Özdemir'le ilgili ...

  Hugo Rodallega’ya Çin yolu gözüktü

  Trabzonspor ile kontratı dönem sonunda bitecek olan Hugo Rodallega'ya Çin yolu gözüktü. İdarenin düşük bir teklif yaparak kadroda kalmasını ...

  Çarpışma dizisinin oyuncuları Çukur dizisinde…

  Başrolünde Kıvanç Tatlıtuğ'u izlediğimiz Çarpışma dizisi birinci kısmından itibaren ilgiyle takip edilse de reyting sıralarında bir türlü istenen ...

  Fenerbahçe ve Galatasaray, Babel için geri sayımda

  İngiltere Premier Lig'in 33. haftasında dün konuk olduğu Watford'a 4-1 yenilerek bitime 5 hafta kala küme düşmesi katılaşan Fulham'da Ryan Babel ...

  Teknik yönetici gözyaşlarını tutamadı

  Portekiz'de Braga ile Benfica ortasında oynanan U19 müsabakasına, herkesi hüzne boğan bir haber damga vurdu. Müsabakada son dakikalar oynanırken ...