Azize Bekar’dan Manisa’da Muhteşem Zafer: 28. Türkiye Şampiyonu

Manisa’da gerçekleştirilen Dağ Bisikleti Maraton Türkiye Şampiyonası’nda, Elit Kadınlar kategorisinde mücadele eden Azize Bekar, 55 kilometrelik parkuru başarıyla tamamlayarak Elit Kadın Türkiye Şampiyonu oldu. Bu önemli zafer, Bekar’ın kariyerindeki 28. Türkiye Şampiyonluğu unvanı olarak kaydedildi.

Yarışın ardından Azize Bekar,HDY Everyday sporcusu olarak start aldığım bu yarışmada fiziksel ve mental olarak aşırı yorgun olmama rağmen güzel bir sonuç elde ettim. Bir önceki müsabakanın 40 saat süren yolculuğu ve starta son anda yetişerek yarışmaya katılmak zorunda kalmamız haliyle beni ve antrenörümü çok yıprattı. Fakat bu zorluklara rağmen durumu çok iyi idare ederek HDY Everyday sporcusu olarak kürsünün zirvesinde olmayı başardık,” dedi.

Bekar, yarış sırasında karşılaştığı zorlukları ve bunları nasıl aştığını şu sözlerle anlattı: “Saat 08.30’da başlayacak olan yarışımıza son 15 dakika kala yetişmemiz ve ön lastiğimin beklenmedik bir şekilde patlaması beni psikolojik olarak geriletti. Kahvaltı yapacak vaktimiz olmadığı için yarış sırasında sıvı ve jel takviyesiyle beslenmeye çalışarak durumu idare ettim. Parkurun uzun ve havanın çok sıcak olması da yarışı zorlaştıran faktörlerdi.”

Yarış boyunca liderliğini korumak için uyguladığı stratejiler hakkında bilgi veren Bekar, “Performansımı parkura eşit dağıtmaya çalışarak tempomu korumaya özen gösterdim. Beslenme ve sıvı alımına ekstra dikkat ederek enerji dengemi sağladım,” dedi.

AZİZE BEKAR

Kariyerinde uzun vadede ulaşmak istediği hedefler hakkında konuşan Bekar, “Uzun vadede, özellikle Dağ Bisikletinde Eliminatör branşında bir dünya kupası madalyası kazanmayı hedefliyorum,” ifadesini kullandı.

Yarış sırasında hava ve zemin koşulları hakkında bilgi veren Bekar, “Yarış parkuru genel olarak inişli çıkışlıydı. Parkurun bir kısmında %30’luk eğim yarışın en zorlu noktasıydı. Hava gittikçe ısınıyor ve son kilometrelerde aşırı sıcak hale geliyordu,” dedi.

Yarışın en zorlu anlarından birinin starttan hemen önce yaşadığı teknik sorun olduğunu belirten Bekar, “Starttan hemen önce lastiğim patladı. Ancak acil müdahaleyle start almayı başardım,” diye konuştu.

Yarışın en keyif aldığı bölüm hakkında da bilgi veren Bekar, “Kazandığımı bildiğim an ve finişe yaklaşırken son 3 km’lik iniş, yarışın en keyifli anlarıydı,” dedi.

Rakipleriyle olan rekabeti nasıl değerlendirdiği sorusuna ise, “Genel olarak rakiplerimi destekleyen bir sporcu olmaya özen gösteriyorum,” yanıtını verdi.

Başarısında kendisine destek olan kişiler ve kurumlar hakkında konuşan Bekar, “Değerli sponsorum HDY Everyday’ın formasını taşımaktan gurur duyuyorum. Ayrıca bireysel sporcu takviyesi sponsorum Torq Nutrition’a da teşekkür ediyorum. Menajerim Ensar Efendioğlu da tüm süreç boyunca yanımdaydı,” dedi.

Performansını değerlendiren Bekar, “Kendimi ve potansiyelimi biliyorum. Bu yarış, geçen seneye göre performans istatistiklerimin çok daha altındaydı. Bunun nedeni uzun süren yolculuktu,” şeklinde konuştu. Yarış sonrası duygularını ise, “Kürsünün zirvesinde olmayı sevmeyen sporcu yoktur. Beni destekleyen herkesi kürsüye taşımaktan mutluluk duyuyorum. Günün sonunda bütün yorgunluğa değiyor,” sözleriyle ifade etti.

DİĞER HABERLER İÇİN TIKLAYINIZ.
AZİZE BEKAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz