Ankara’da 29-39 Haziran tarihleri arasında 52 ilden 284 judocunun katılımıyla gerçekleşen Judo Genç Milli Takım Seçme Turnuvasında yarışan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübünün genç sporcusu Hanife Özcan (19) -48 kiloda bronz madalya kazandı. Bu başarı  Balıkesir Üniversitesi Antrenörlük Bölümü 1. Sınıf Öğrencisi Özcan için aynı zamanda doğum günü hediyesi de oldu.

Judoya 7 yaşında babası ve aynı zamanda antrenörü olan Yücel Özcan ile başlayan Milli Sporcu Hanife Özcan, “ 11 yıldır judo sporu yapıyorum. Aynı zamanda Balıkesir Üniversitesi antrenörlük bölümü öğrencisiyim. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübünde sporcuyum. Judoda yolculuğum babamın judo antrenörü olması ile başlamıştı. Abim de bu spor ile uğraşıyor. Judoyu bir savunma sanatı. Çok elit bir spor.Dövüş sporlarında birçok branş var fakat ben kendimi bu branşta iyi hissediyorum” dedi.

Kulüp olmadan spor çalışmalarına başladıklarını ifade eden Özcan, daha sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübüne transferinin gerçekleştiğini belirtti. Kendi hayatının artık judodan ibaret olduğunu vurgulayan Özcan, bu sporu yaparken en büyük desteği ailesinin gösterdiğini söyledi.

Pandemi döneminde çalışmalara devam ettiğini belirten genç sporcu, “ bu dönemde babam ve abim judocu olduğu için antrenmanlarımı onlar ile gerçekleştirme imkânım oluyordu. Kuvvet antrenmanlarımı çok yapamıyordum ama evde kaldığımız süreçte avantajlarım vardı” diye konuştu.

KENDİSİNE EN BÜYÜK HEDİYEYİ VERDİ

Judo Genç Milli Takım Seçeme Turnuvasında -48 kiloda bronz madalya kazanarak İstiklal Marşının Tüm dünyada  okutulmasının büyük gururunu yaşadığını ifade eden Özcan,” Bu aslında yeni bir başlangıç. Çok  eksiklerim var. Avrupa dünya şampiyonuna sağlam bir şekilde hazırlanmak istiyorum. Bugün aynı zamanda doğum günümdü hem bu başarım hem de annemin bu günde yanımda olması benim en büyük hediyem oldu. Bu durum beni daha çok heveslendirdi. Kendime en büyük hediyeyi verdim. Keşke altın madalyayı kanabilseydim. Ama her yenilgim bana bir tecrübe oluyor. Bu benim kazancım oluyor” dedi.

Çoğu arkadaşının sporcu olduğunu söyleyen Özcan, bu sayede motivasyonunu arkadaşları ile birlikte koruduklarını da  sözlerine ekledi. Genç sporcunun en büyük hedeflerinden biri de  her sporcu gibi  Olimpiyatlarda Altın Madalya kazanarak bu gururu Türk Milletine yaşatmak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz