Golden State Warriors pivotu DeMarcus Cousins’in, bu yılın NBA Finallerinde 15 Nisan’da dönemi kapatmasına neden olan kuadriseps sakatlığından sonra hiç oynaması beklenmiyordu.

Geçtiğimiz gece Toronto Raptors’a karşı NBA Finallerinin 2. maçında aldıkları galibiyette 11 sayı, 10 ribaund ve 6 asistle oynayan Cousins, kadroyla olan kısa misyon müddetinin en kıymetli performansını verdi.

Maç sonrası Cousins, Draymond Green, Stephen Curry ve koç Steve Kerr, Boogie’nin performansı hakkında konuştular:

Cousins: “Harika hissediyorum. Bu an ve tüm bu süreç boyunca ekip arkadaşlarıma güvendim ve bu benim için inanılmaz bir andı. Şimdi tatmin olmadım 3. maçı dört gözle bekliyorum. Steve’e maça girdiğimde benden gereksinimi olan her neyse, benchten gelmek olsun, birinci beş olsun, 8 dakika ya da 40 dakika oynamak olsun, ne istiyorsa yapacağımı söyledim. O yüzden gelip ekibe yardım etmek istedim.”

“Bu sahnede olmak istiyorum. Tüm mesleğim boyunca çalışma sebebim bu, bu basamakta olmak, değerli bir şey için oynama fırsatına sahip olmak. Fakat bana bir kere geri dönme bahtım olduğunu, küçük bir bahtım olduğunu söylediklerinde, bana sakatlığımı geride bırakıp çalışmak kalıyordu. Size daha evvel de söylemiştim, hiçbir şeyi garantiye almıyorum. Bu oyunun sizden ne kadar kolay kolay alınıp götürülebildiğini gördüm. Bu yüzden çıkıp oynadığım her talihte, elimden geleni yapacağım.”

“OYUNUN İKİ TARAFINDA DA ÇOK YETERLİYDİ, ÖZELDİ..”

Kerr: “Harikaydı. Bir orta ‘Tamam, tahminen 20 dakika oynayabilir’ dedik ve bize neredeyse 28 dakika verdi. Maçta yalnızca bir defa dinlenmeye gereksinimi oldu, o da son çeyreğin ortalarında birkaç dakikaydı ve sona oyuna tekrar döndü. Lakin inanılmazdı, gereksinimimiz olan her şeyi ortaya koydu, ribaundları, sertliği, fizikî varlığı, boyalı alanda topu alarak her vakit yapabildiği üzere uzun bir oyuncu üzere oynaması. Bunların hepsine gereksinimimiz vardı. Bence şahaneydi.”

Green: “DeMarcus, son 18 ay boyunca fazla basketbol oynamadı. Ne kadar fazla oynarsa, o kadar düzgün hissediyor. Bu gece bizim için büyük iş yaptı. Onu birinci beşe yerleştirmek bence çok kıymetliydi. Ona doğal ki savunma tarafında saldırmak istediler lakin maç kasedini izlerseniz, 1. maçta savunmayı boş bırakmadığını görürsünüz. Bu gece de, iki tarafta da olağanüstüydü. Sırtı dönükken kendisi üzerinden oynamamızı da sağladı. Buna hürmet duymaları gerekiyor, duymazlarsa neler yapabileceğini biliyoruz.”

Curry: “Çok özeldi. Olağan ki vakitle daha rahatlaşıp daha da agresif oynuyorsunuz, bu da savunmaları üzerinde çok fazla baskı yapıyor. Ve bizim savunma tarafımızda bile, şut bloklayarak ve yanlışsız yerde yanlışsız vakitte olarak, varlığını ortaya koyuyor. Bizim için büyük bir itici güç oldu. Bu sahnede yer almak için uzun bir müddettir beklediğini biliyorum. Alışılmış ki sakatlığı yüzünden bu geçişi daha dikkatli ve akıcı bir biçimde yapma gayretini de üstlenmiş oldu. İzlemesi zevkliydi, devamı gelecek.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz