Güç ve cesaret isteyen spor branşları arasında yer alan Buz Hokeyi’nin başarılı isimlerinden Merve Karataş, Europeworldspor’un sorularına verdiği yanıtlar ile sporu  yapmak isteyenlere de tavsiyelerde bulundu.

KISACA KENDİNİ İFADE EDER MİSİN?

Ben Merve Karataş 21 yaşındayım Erzurumluyum.Erzurum Teknik Üniversitesi Beden Eğitimi Ve Spor Öğretmenliği 3.sınıf öğrencisiyim.7 yıldır buz hokeyi oynuyorum kaleciyim 4 yıldır milli takımda görev almaktayım.Narman Spor kulübünde oynamaktayım.

BUZ HOKEYİ NASIL BİR SPORDUR?

Buz Hokeyi, buzun üzerinde iki takımla oynanan bir spor veya oyundur. Oyuncular hokey patenlerini giyip hokey sopalarıyla diski (pakı) kontrol etmeye çalışırlar. Oyuncular diski (pakı) kaleye sokarak sayı bulurlar. Takımda biri kaleci olmak üzere altı oyuncu molasız oynar. 3 periyottan oluşmaktadır.Her periyot 20 dakika oynanır.Oyun arları dinlenme ise 15 dakikadır.

BU SPORU KİMLER YAPABİLİR VE HANGİ ÖZELLİKLERİ TAŞIMALIDIR?

Bu spor çok sert bir spordur.Özgüven isteyen bir spordur.Özgüvenli cesaretli akıllı karar veren oyunu okuyabilen herkes yapabilir

PANDEMİ SÜRECİNDE ANTRENMANLARIN NASIL SÜRDÜRDÜN?

Pandemi süreci tüm sporcuları etkilediği gibi beni de çok etkiledi. Pandeminin ilk zamanları antremanlarım ve maçlarım iptal edildi benim için zor bir süreç başlamıştı. Fakat psikolojik olarak zihnimi moral motivasyon olarak çok yüksek tuttum. Refleks ve hız antremanları çalıştım. Haftanın 5 günü antreman yaptım, kondisyona yönelik antremanlara daha çok önem verdim.Bu süreci en iyi şekilde verim alarak geçirdim.

MERVE KARATAŞ

SEN BU SPORU YAPMAYA NASIL KARAR VERDİN?

Bu spora başladığım yıl liseye yeni geçmiştim. Belediyenin yaz kursları oluyordu bu kursların içinde buzda vardı. Kayıt yaptırdım ilk  hobi olarak gidiyordum sonra sevmeye başladım ve azimli bir şekilde devam ettim seçmeler vardı seçmelerde direk olarak Narman spora kaleci olarak alındım.Buz hikayem bu şekilde başladı

SPORU YAPARKEN ZORLANDIĞIN ANLAR NELERDİ?

Bu sporu yaparken en çok zorlandığım anlar, psikolojik olarak kendimi yönetmek oluyor. Çünkü kaleciyim gol yersem takımım geriye düşer düşüncesi ile karşı karşıya kalmak beni en çok zorlayan anlardan birisi.

BU SPORDA EN ÖNEMLİ KİLİT NOKTA NEDİR?

Bu sporda en kilit nokta özgüvendir ve takım arkadaşına güvenmektir. Takım ile oynanan bir spor ve yanında olan insanlara güvenmezsen maçta yüzde yüzün ile oynayamazsın ve bu seni başarısızlığa götürür bu yüzden benim için kilit güvendir.

UĞRAŞTIĞIN BAŞKA SPOR BRANŞLARI DA OLDU MU?

Uğraştığım herhangi bir spor dalı olmadı çünkü buzda çok ilerlemek istedim ve sadece bu branşa yönelmek istedim

BU SPORU  YAPMAK İSTEYENLERE TAVSİYELERİN NELER?

Bu sporu yapmak isteyenlere tavsiyelerim şunlardır;Çok sert bir spor olduğu bazen aileler çocukları için endişeleniyor ve bu sporu yapmalarına izin vermiyor fakat bu sporda ekipman olarak çok korunaklı malzemeler giyiniyoruz bu yüzden korkulacak bir durum yok cesaretli özgüvenli ve istekli olmalarını tavsiye ederim çünkü bu başarıya götürecektir.

SENİN BU SPORDA HEDEFLERİN NELERDİR?

Benim bu sporda hedefim iz bırakan bir kaleci olmak ve dünya şampiyonasında turnuvanın en iyi kaleci ödülünü almak istiyorum

EUROPEWORLDSPOR SAYFAMIZ HAKKINDA DÜŞÜNCELERİN NEDİR?

Bu sayfanın sporcular için çok faydalı olduğunu düşünüyorum. Çünkü ülkemizde sadece futbol konuşuluyor ve bazı branşlar çok geri planda  kalıyor Europeworldspor sayesinde bu sporlar ve sporcular ön plana çıkıyor.Başarılı sporcuların sesi olunuyor.

HABER : GİZEM AZBOY

MANİSA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz