55. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tipi’nin (TUR 2019) beşinci etabını, Bora-Hansgrohe (Almanya) kadrosunun Avusturyalı bisikletçisi Felix Grossschartner kazandı.

Yarış takviminde 164,1 kilometre olmasına karşın olumsuz hava şartları nedeniyle finiş noktası 4 kilometre geriye çekilen Bursa ile Kartepe ortasındaki etapta, 4 saat 17 dakika 13 saniyelik derecesiyle Grossschartner birinciliği elde etti.

Yağmur ve rüzgar altında koşulan, bisikletçilerin son 12 kilometresini tırmanarak yarıştığı “Kraliçe Etabı”nda Grossschartner’in akabinde BAE Emirates ekibinden (Birleşik Arap Emirlikleri) İtalyan bisikletçi Valerio Conti ikinci, Astana (Kazakistan) grubundan Eritreli Merhawi Kudus ise üçüncü sırada yer aldı.

Bu sonuçların akabinde Grossschartner, 20 saat 43 dakika 9 saniyelik müddetiyle genel klasmanda liderliğe yükseldi. Son etap öncesinde en yakın rakibinin 19 saniye önünde bulunan 25 yaşındaki Avusturyalı bisikletçi, böylelikle turkuaz mayoyu ekip arkadaşı İrlandalı Sam Bennett’tan devraldı.

Beşinci etabın akabinde Bennett, en âlâ sprintere verilen yeşil mayoyu korudu. En âlâ tırmanışçının elde ettiği kırmızı mayonun yeni sahibi ise etap galibiyetine de uzanan Grossschartner oldu. Türkiye hoşlukları klasmanında ise ulusal atlet Feritcan Şamlı beyaz mayoyu giymeyi sürdürecek.

ÇEŞİT 2019, yarın Sakarya ile İstanbul ortasındaki 172,4 kilometrelik altıncı ve son etapla son bulacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz