Anadolu Efes Basketbol Grubu Başantrenörü Ergin Ataman, THY Avrupa Ligi Dörtlü Final’de Rusya temsilcisi CSKA Moskova’ya karşı yarın şampiyon olmak için alana çıkacaklarını söyledi.

Final maçının oynanacağı Fernando Buesa Arena’nın yanındaki salonda düzenlenen basın toplantısına, şampiyonluk çabası verecek iki grubun başantrenörleri ile birer oyuncusu yer aldı.

Burada olduğu için çok memnun olduğunu lisana getiren Ergin Ataman, “Benim ve kulübümün birinci Avrupa Ligi finali. Tüm dönem boyunca keyif veren basketbol oynadık. Dün de (Fenerbahçe Beko önünde) en âlâ performanslarımızdan birini sergiledik.” dedi.

Kendileri için rakibin kim olduğunun değeri bulunmadığına dikkati çeken Ataman, “Yarın yeniden tıpkı basketbolu oynamaya çalışacağız. Keyifli bir basketbol oynamaya çalışacağız. Sayın Zeljko Obradovic, Avrupa Ligi tarihinin gelmiş geçmiş en uygun başantrenörü, Fenerbahçe Beko ise bu dönemin en âlâ kadrosuydu. Tıpkı Gregg Popovich ve San Antonio Spurs üzere. Biz de bu yıl Golden State Warrios üzere basketbol oynuyoruz. CSKA Moskova da Milwaukee Bucks üzere oynuyor. Will Clyburn de onların Giannis Antetokounmpo’su. Harikulade bir final olacak yarın.”

“Final oynamak kâfi değil”

Ergin Ataman, daha evvel mesleğinde 3 Avrupa kupası finali olduğunu hatırlatarak, “Avrupa Ligi için benim birinci finalim. Fakat daha evvel 3 kere diğer kupalarda final oynadım ve hiç kaybetmedim. Evet, yarın final maçını oynayacak olmak muvaffakiyettir lakin benim için asla kâfi değil. Biz kupayı kazanmak istiyoruz.” tabirlerini kullandı.

Fenerbahçeli taraftarların finalde kendilerini desteklemesini isteyen lacivert-beyazlı başantrenör, yarın taraftar avantajının kendilerinde olacağını belirterek, şunları kaydetti:

“Vitorialı basketbolseverlerden de büyük takviye alacağımızı düşünüyorum. Zira ekibimizde daha evvel Baskonia’da oynayan 3 oyuncumuz var. Fenerbahçeli basketbolseverler de bizim gerimizde olacaktır. Tahminen biraz meseleler yaşamış olabilirim lakin kelam konusu Türk bayrağı olduğu vakit tüm Türkler birlikte hareket eder. Bu, bizim birinci finalimiz ve kazanacağız.”

Fenerbahçe Beko maçının yıldızı Shane Larkin’e başka bir parantez açan Ataman, “Sezon boyunca her maç üstüne koyduk. Larkin dönemin ikinci yarısından itibaren fevkalade oynamaya başladı.” açıklamasında bulundu.

Döneme 9 yeni isimle başladıklarını, kendisi üzere düşünen bir oyuncu kümesine sahip olduğu için de gurur duyduğunu anlatan Ataman, “Geçtiğimiz dönemin ortasında gruba geldim. Neredeyse en son sıradaydık. Transfer kurallarından ötürü tüm grubu değiştiremezdim. Dönem başı çok değerlidir. Başka 4-5 kadroya oranla çok büyük bir bütçemiz olduğunu söyleyemem ancak liderimizle konuştuk. Türk iktisadından ötürü önemli sıkıntılar da yaşadık. Liderimiz hakikaten çok uygun bir uğraş ortaya koydu. Bize fevkalade inandı. 10-11 milyon dolar oyuncu maaşı bütçesi kurduk. Çok da düzgün bir iş çıkardığımızı düşünüyorum. Uygun karakterli oyunculardan oluşan bir kadro kurduk.” değerlendirmesini yaptı.

“Türk ulusu için özel bir günde final oynayacağız”

Ergin Ataman, Büyük Başkan Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Kurtuluş Savaşı’nı başlatmak için Samsun’a çıkışının 100. yıl dönümünde final oynayacaklarını vurguladı.

“Türk ulusu için özel bir günde final oynayacağız.” diye Ataman, “Tabii ki her Türk vatandaşı üzere bu beni de çok etkiliyor. Çok kıymetli bir gün. Çok değerli bir maç olacak. Kazanmak için her şeyi yapacağız. Herkes emin olsun, Türk halkının gurur duyacağı bir çaba vereceğiz. Sonunda o kupayı almaya çalışacağız. Tüm Türkiye’nin kalpten bizi destekleyeceğini biliyorum. İnşallah bu özel günde başarılı oluruz.” formunda konuştu.

Larkin: “İlk şampiyonluğumu kazanmak istiyorum”

Fenerbahçe Beko maçında 30 sayı atarak yıldızlaşan Anadolu Efes’in ABD’li oyuncusu Shane Larkin, şampiyonluğu çok istediğini söyledi.

CSKA Moskova maçında en âlâ oyunlarını oynamaya çalışacaklarını anlatan Larkin, “Müthiş bir performans sergilesem de kıymetli olan kadronun şampiyonluğu. CSKA Moskova sahiden âlâ bir grup. Dönem başında istediğim üzere oynayamadım. Ondan sonra bilhassa başantrenörüm bana fevkalade takviye verdi ve her geçen gün performansımı geliştirmeye başladım. Anadolu Efes’le birinci şampiyonluğumu kazanmak istiyorum. Koçun beyanatları da bizim öz inancımızı artırıyor. Başantrenörümüzün öz inancı harikulade. Bu bize de yansıyor.” diye konuştu.

Itoudis: “Türk kadrolarına karşı finalde kazama istatistiğim yüzde yüz.”

CSKA Moskova Başantrenörü Dimitris Itoudis, finale kazanmak için hazır olduklarını lisana getirdi.

Finalde olmaktan ötürü büyük bir gurur duyduklarını anlatan Itoudis, “Ne diyebilirim ki? Ataman, ‘Biz kazanacağız.’ dedi. Artık söyleyeceğim şeyler çok enteresan olmaz. Bilhassa dün akşamki geri dönüşümüz fevkaladeydi. Tüm gruplara ve Anadolu Efes’e hürmet duyuyoruz. Tüm dönem boyunca inanılmaz performans gösterdiler. Biz maça hazırız.” sözlerini kullandı.

Finale yalnızca bir idman yaparak çıkacaklarını ve bunun da tertibin bir özelliği olduğunu aktaran Itoudis, ruhsal olarak hangi durumda alana çıkacaklarının değerine vurgu yaptı.

Daha evvel Fenerbahçe’yle oynadığı final maçını kazandığını hatırlatan Itoudis, “Türk gruplarına karşı finalde kazama istatistiğim yüzde yüz. Fevkalâde hislerim var. Çok memnunum. Son derece dengeli bir performansımız var. Kendimizi kanıtlamak zorundayız. Finalde yer amayı hak ediyoruz.” halinde konuştu.

Itoudis, Real Madrid maçında sakatlık geçiren Will Clyburn’ün yarın alanda olacağını da kelamlarına ekledi.

CSKA Moskova’nın Fransız yıldızı Nando De Colo ise finalde sorumluluk alacağını ve kazanmak için her şeyi yapacaklarını kaydetti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz