A Ulusal Erkek Basketbol Grubu oyuncularından Ersan İlyasova, mesleğini tamamlamadan evvel ay-yıldızlı formayla daha fazla madalya kazanmak istediğini belirtti.

Amerikan Basketbol Ligi (NBA) ekiplerinden Milwaukee Bucks’ta forma giyen 32 yaşındaki basketbolcu, FIBA’nın internet sitesine açıklamalarda bulundu.

31 Ağustos-15 Eylül tarihlerinde Çin’de düzenlenecek 2019 FIBA Dünya Kupası’yla ilgili kıymetlendirme yapan Ersan, “Kariyerimi tamamlamadan evvel ay-yıldızlı formayla daha fazla madalya kazanmak istiyorum. Madalyaya ulaşmak her vakit güç zira memleketler arası turnuvalarda üst sıralara aday kadroların sayısı daima artıyor. Çin’de düzgün bir performans sergileyerek A Ulusal Basketbol Ekibi’nin 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’na katılmasına yardım etmek istiyorum.” tabirlerini kullandı.

Ulusal kadronun Dünya Kupası’nda ABD, Çekya ve Japonya ile uğraş edeceği E Kümesi hakkında da görüşlerini aktaran Ersan İlyasova, şunları kaydetti:

“Grubumuzda çok kuvvetli ve mücadeleci kadrolar var. Japonya’yı pek tanımıyoruz lakin Çekya ve ABD hakkında bilgi sahibiyiz. Çekya çok sert bir grup, son birkaç yıldır çok yeterli oynuyorlar. Tomas Satoransky ve Jan Vesely üzere üst düzey oyuncuları var. Japonya da güçlü bir gayret verecek. ABD’yi ise hepimiz tanıyoruz. Çok yetenekliler ve Çin’e bir şampiyonluk daha kazanmak için geliyorlar. ABD ile oynayacağımız maç kolay olmayacak zira dünyadaki en yetenekli takıma sahipler. Şampiyonluk unvanlarını korumak isteyecekler. Biz de alanda bütün gücümüzü ortaya koyacağız ve onlar için işleri zorlaştırmaya çalışacağız.”

Türkiye’de düzenlenen 2010 FIBA Dünya Şampiyonası’nın finalinde ABD’ye kaybettiklerini hatırlatan Ersan, “Ancak o maç mesleğimin en dayanılmaz anılarından biri. ABD, dünyanın en uygun kadrosu ve ben de uzun müddettir bu ülkede yaşıyorum. ABD’li oyunculara karşı oynamak her vakit özel.” değerlendirmesinde bulundu.

Ersan İlyasova, Dünya Kupası’nda küme maçlarının yanı sıra ikinci çeşit ve final etaplarının da kuvvetli geçeceğini vurgulayarak, “Birçok kadro madalya çabası verecek. Çin’de bütün gücümüzü ortaya koyup yeterli bir turnuva çıkarmak için çok çalışacağız.” formunda görüş belirtti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz