THY EuroLeague’de Final Four’a yükselen dört kadronun rotasyonlarına ve hangi oyuncuların daha çok müddet aldığına, ne vakit aldıklarına göz atıyoruz.

İŞTE DÖRTLÜ FİNALDE OYNAYACAK DÖRT EKİBİN ‘SÜRE’ ŞİFRELERİ:

ANADOLU EFES

Anadolu Efes’in bu dönem oynadığı 35 maçın 28’inde Micic, Dunston ve Moerman birinci 5 başladı. Gerisinden 19 ve 21 ortasında değişen sayılarla Simon, Beaubois ve Anderson geliyor. Birinci 5’ine en bağlı EuroLeague koçu Ergin Ataman. Başarılı Türk antrenör, ekseriyetle 8 ya da 9 dakika geçtikten sonra Larkin ile Pleiss’ı oyuna sürüyor. Ataman’ın ikinci çeyrekleri genelde maç maç değişkenlik gösteriyor. Tam 10 oyuncu ikinci çeyreklerde vazife aldı. Doğuş Balbay ve Brock Motum’un müddetleri ekseriyetle burada.

Anadolu Efes, üçüncü çeyreklerde ise Moerman, Micic, Dunston ve Simon dörtlüsünü kullanıyor. Beaubois ve Larkin vakit zaman tamamlayıcılar oluyor. Pleiss, duruma nazaran Dunston’ı yerini alıyor. Ataman’ın farklı olarak üçüncü çeyreklerde en çok kullandığı rotasyonda ise Motum, Pleiss, Balbay ve Anderson yer alıyor.

Anadolu Efes’te kim, kaç dakika aldı?

Adrien Moerman: 1019
Vasilije Micic: 978
Bryant Dunston: 880
Krunoslav Simon: 875
Shane Larkin: 707
Rodrigue Beaubois: 697
James Anderson: 505
Doğuş Balbay: 376
Brock Motum: 335
Buğrahan Tuncer: 39
Metecen Birsen: 35
Sertaç Ulu: 31

CSKA MOSKOVA

CSKA Moskova Başantrenörü Dimitris Itoudis, birinci 5’inden bu 4 oyuncuyu eksik etmiyor; De Colo, Hackett, Kurbanov ve Hunter! Alec Peters, 34 maçın 18’inde birinci 5 yaptı. Itoudis’in birinci değişikliğinde ekseriyetle 4 oyuncunun birden çıktığını görüyoruz. Will Clyburn, Cory Higgins, Sergio Rodriguez ve Kyle Hines tıpkı anda oyuna dahil oluyor. Bu dörtlü, ekseriyetle maçı bitiren dörtlü oluyor. Bu 9 oyuncu, CSKA’nın ana rotasyonu. Bu dönem sık sık sakatlanan Andrey Vorontsevich ve şimdi EuroLeague adapte olamayan Joel Bolomboy ise takımın tamamlayıcıları.

İkinci yarının başında Itoudis, De Colo, Hunter, Kurbanov ve Hackett’ın yer aldığı 5’ler kullanıyor. Yanlarında vakit zaman Clyburn, Higgins yahut Rodriguez yer alıyor. Itoudis’in rotasyonundaki kalıcı formül ise son çeyreklrede. Clyburn ve Higgins her maçın sonunda oynuyor. De Colo, Rodriguez ve Hines bile bu kadar sabit değil. Farklı bir öbür nokta ise Joel Bolomboy, birinci 3 çeyreğin toplamından daha çok son çeyreklerde forma giyiyor.

CSKA Moskova’da kim, kaç dakika aldı?

Will Clyburn: 884
Nando De Colo: 775
Cory Higgins: 749
Sergio Rodriguez: 729
Kyle Hines: 663
Othello Hunter: 607
Alec Peters: 565
Daniel Hackett: 563
Nikita Kurbanov: 560
Joel Bolomboy: 255
Andrey Vorontsevich: 191
Semen Antonov: 149
Ivan Ukhov: 71
Dmitry Kulagin: 51
Andrei Lopatin: 4
Alexander Khomenko: 1

FENERBAHÇE BEKO

Fenerbahçe Beko, sakatlık sorunlarıyla Final Four’a geliyor. Luigi Datome ve Joffrey Lauvergne resmen yer almayacak. Nikola Kalinic ve Jan Vesely’nin durumları ise Final Four önecsi muhakkak olacak. Bu nedenle olağan dönem içerisinde gördüğümüz rotasyon paternleri, Final Four için pek geçerli olmayacak. Yeniden de değişmeyen tek bir şey var, o da Nicolo Melli.

Obradovic, her maç değişen beşler kullanıyor. Tam 8 oyuncu birinci 5 başladı. Bobby Dixon 21 ile en çok, Jan Vesely 11 sefer, birinci 5 başladı. Ahmet Düverioğlu 20 kere ile ikinci, Erick Green ise 17 sefer ile üçüncü en çok birinci 5 başlayan oyuncular oldu. Obradovic, yıldız oyuncuları Vesely, Kalinic ve Sloukas’ı birinci çeyreğin bitmesine yakın oyuna sürüyor ve ikinci çeyreğin sonuna dek oyundan almıyor. Datome yahut Guduric de bu üçlüyü tamamlayanlar oluyor. Bu 5 oyuncu, ikinci çeyreklerin en çok mühlet alan oyuncuları.

Melli, ekseriyetle birinci yarının son 3 dakikasında oyuna geri dönüyor. 3. çeyreğin büyük çoğunluğunda Kalinic, Sloukas ve Datome ile müddet alıyor.

Obradovic, ikinci yarılarda 7 oyuncuyla oynuyor. Datome, Vesely ve Kalinic en kritik oyuncular olarak dikkati çekiyor. Bu 3 oyuncu, son çeyreklerde en çok müddet alan Fenerbahçe oyuncuları. Datome, Final Four’da oynamayacak ve bu da Fenerbahçe’nin 1 oyuncu eksilmesine neden oluyor. Fenerbahçe, bu rotasyon paterniyle ikinci yarıların en başarılı kadrosu oldu.

Fenerbahçe’de kim, kaç dakika aldı?

Nicolo Melli: 880
Nikola Kalinic: 841
Kostas Sloukas: 829
Marko Guduric: 738
jan Vesely: 736
Luigi Datome: 717
Bobby Dixon: 579
Joffrey Lauvergne: 335
Melih Mahmutoğlu: 335
Erick Green: 322
Ahmet Düverioğlu: 318
Sinan Güler: 104
Tarık Biberovic: 35
Tyler Ennis: 30
Egehan Arna: 8
Ege Tırpancı: 1

REAL MADRID

Pablo Laso, koçluk mesleğinin en derin rotasyonlarından birini kullanıyor ve başka üç koçtan farklı olarak mühletleri daha istikrarlı dağıtıyor. Hiçbir oyuncu 24 dakika ortalamayla müddet almadı. 13 oyuncu etkin bir biçimde rotasyonda mühlet buldu. Öteki kadrolarda bu sayı en fazla 11.

Anthony randolph, Final Four’a kalan kadrolar düşünüldüğünde her maça birinci 5 başlayan tek oyuncu. Ayrıyeten, Real madrid yedekleri birinci çeyrekte tüm kadrolardaki yedeklerden daha çok müddet alıyor. Walter tavares, Fabien Causeur, Sergio Llull ve Jeffery Taylor ekseriyetle birinci 5 içerisinde yer alıyor.

Real Madrid’in oyuna giren yedek takımında çoklukla Facu Campazzo, Rudy Fernandez, Gustavo Ayon ve Jaycee Carroll’ı görüyoruz. Vakit zaman Gabriel Deck, Trey Thompkins, Felipe Reyes ve Klemen Prepelic destekleyiciler oluyor.

İkinci yarılarda Real Madrid’in rotasyonu çok istikrarlı seyrediyor. Anthony Randolph, Walter Tavares, Jeffery Taylor ve Sergio Llull’un dakikaları eşit. Causeur ve Campazzo, bu dörtlüyü destekliyor. Dördüncü çeyrek başladığında alanda Campazzo, Fernandez, Ayon ve Carroll’ı görüyoruz. Campazzo, değişmez bir biçimde dördüncü çeyrek başlarında parkede oluyor. Dönem boyunca, son 5 dakikalarda da en çok oynayan oyuncu Campazzo.

Real Madrid takımında 13 oyuncunun mühletleri, 9 ila 24 ortasında değişiyor. En çok mühlet alan oyuncu ise Facu Campazzo.

Real Madrid’de kim, kaç dakika aldı?

Facundo Campazzo: 753
Anthony Randolph: 723
Walter Tavares: 635
Jeffery Taylor: 601
Rudy Fernandez: 593
Gustavo Ayon: 563
Sergio Llull: 539
Jaycee Carroll: 471
Fabien Causeur: 460
Gabriel Deck: 426
Trey Thompkins: 367
Felipe Reyes: 392
Klemen Prepelic: 187
Santiago Yusta: 42
Ognjen Kuzmic: 34
Melwin Pantzar: 8

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz