Giannis Antetokounmpo, Kawhi Leonard’ı Doğu Konferansı Finallerinde “izlerken pek çok şey öğrendiğini” söyledi ve etrafına bir duvar ören savunmaları engellemek için baskın bir orta ara şutu geliştirme kelamı verdi.

Giannis, şöyle konuştu:

“Gasol ve Kawhi beni daha yeterli bir oyuncu yaptı. Alaycı olmaya çalışmıyorum. Dürüst oluyorum. Beni daha güzel olmaya zorlayacaklar.”

Antetokounmpo, “Maç sırasında Kawhi’ı izlerken çok şey öğrendim. Nasıl sabırlı oluşu üzere. Faaliyet gösterme formu üzere. Orta uzaklıkta faaliyet gösteriyor. Maçta gördünüz mü? Üçlük çizgisinin bir adım içine bir adım girdi ve herkes üzerine gelmeye başladı. Herkesin geldiğini gördü. Pekala bunu neden yapıyordu? Neden biliyor musunuz? Zira orta uzaklık oyununa güveniyordu.” şeklinde konuştu, ve şöyle devam etti:

“Brook [Lopez] döndüğünde, ikili oyunlardan bir sürü üçlük atma bahtı buldu. Bir sürü anında alıp attığı şut durumları, süratli hamle üçlükleri oldu. Ancak yarı saha set oyununda kimse üçlük atmıyordu. Bu oyundaki en sıkıntı atış. Oyunda en kolay atışa gidiyordu, insanların sıkıntı olarak düşündüğü orta ara şutuna. 5 metre üzere bir uzaklıktan, el kaldırılan ikilikler. Tüm büyük oyuncuların yaptığı üzere: Kawhi, Kobe [Bryant], [Michael] Jordan, KD, LeBron. LeBron Toronto karşısında seri kazandığında, orta uzaklıktan şut atıyordu.”

ORTA UZAKLIK ŞUTU AZALDI, FAKAT ARTTIRACAK

[Mike] Budenholzer altında, Antetokounmpo’nun orta aralık oyunu, eski kıymetini kaybetmişti. Evvelki dönem, atışlarının yüzde 37’si orta aralıktan geldi. Bu yıl, birebir bölgeden yalnızca %21’i geldi. Bu, Antetokounmpo’nun rakiplerini daha evvel hiç olmadığı üzere alt ettiği bir değişiklik yaptı, lakin Raptors’ın kuvvetli savunmasını yenmek için gereksinim duyduğunu düşündüğü birtakım atışlardan da yoksun kalmış oldu.

“Bu sene, güya yalnızca adamların ortasından gücümü kullanarak çektim. Sonra sırtım ağrımaya başladı. Hala biraz daha oynayabilirdim. Bugün oynuyor olsaydık, oynayabilirdim. Daha uzun bir dönem bile geçirebilirdim, lakin günün sonunda daha yetenekli olmak istiyorum. Oyunumu kolaylaştırmak istiyorum.”

“Ve 5. yılla 6. yıl ortasında ‘Evet. Tamam, yedi kilo kas koydum. Ligin en dominant adamıyım. Gidip yalnızca smaç vuracağım.’ dedim. Bununla bir noktaya gelebilirsin. Yapabiliyorsan yeterlidir, lakin daha yetenekli olmalıyım. Eski haline geri dönmeliyim. Bir guard üzere düşünün, uzun değil.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz