Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Lideri Hidayet Türkoğlu, FIBA Avrupa Lideri Turgay Demirel’in bu misyona tekrar aday olmasını desteklemediğini belirtti.

Türkoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, 25 Mayıs Cumartesi günü Almanya’nın Münih kentinde gerçekleşecek FIBA Avrupa’nın başkanlık seçimi öncesi kamuoyunu yanlışsız bilgilendirmek istediğini belirterek, şu sözleri kulandı:

“Görev müddetini tamamlayan Turgay Demirel, 1 Nisan 2019 tarihinde Türkiye dışında farklı ülkeler tarafından aday gösterilmiştir. Genel tarza alışılmamış bu adaylıkla, Turgay Demirel federasyonumuzla hiçbir formda bağlantıya geçmemiş ve aday gösterilmek istediğini belirtmemiştir. Adaylığı sırasında Avrupa basketbolu için rastgele bir planını bizlere aktarmadığı üzere, idare grubuna federasyonumuzdan rastgele bir ismi davet dahi etmemiştir. Oysa maksadımız, Türk basketbolunu temsil eden kıymetli yöneticilerimizin, FIBA Avrupa’nın karar organlarında daha fazla yer alması ve bunun yansıması olarak da güçlenen Türk basketboluna hizmet etmeleridir. Turgay Demirel, Kasım 2016 tarihinden bu yana, üç yıl mühletince federasyonumuzu ziyaret etmemiş, hiçbir formda bağlantıya geçmemiş, misyonu sebebiyle bulunduğu Avrupa Şampiyonası dışında ulusal maçlarımıza katılmamış, hiçbir kulübümüzün Avrupa’daki gayretini desteklememiştir.”

Öbür lider adaylarının federasyonu ziyaret ederek projelerini anlattığını aktaran Türkoğlu, şöyle devam etti:

“Demirel, Türkiye Basketbol Federasyonu ile hiçbir temas kurmamış ve bilgi alışverişi yapmamıştır. Alışılmışın tersine, kendi ülkesinin federasyonu dışında başka ülkeleri ziyaret eden, FIBA tertiplerinde Türk heyetini selamlamaktan bile kaçınan Demirel, seçime sadece bir hafta kala birtakım ülkelerden gelen itimat tazeleme talebi üzerine kendi ülkesinden dayanak mektubu talebi içine girmiştir. Sporculuğum ve spor yöneticiliğim sürecince her vakit bahadır, şeffaf ve ülkemin kıymetlerini ön planda tutan bir hal sergiledim. Bugün de Turgay Demirel’i gerek geçmiş devir TBF yöneticiliğinde gerekse FIBA Avrupa’daki vazifesi müddetinde taraflı, etik olmayan ve ülkesinin çıkarlarını ön planda tutmayan hali nedeniyle eleştirdiğimi ve başkanlığını desteklemediğimi açıklıkla lisana getirmekte bir mahsur görmüyorum.”

Turgay Demirel’in yaptığı açıklamada Türk Ulusal Kadrosu’nun muvaffakiyetlerini tek başına sahiplenmesini de eleştiren Türkoğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bu, ay-yıldızlı formaya hizmet etmiş, idari ve teknik takımlara ve ulusal atletlere büyük bir ayıptır. Muvaffakiyet bir grup olarak elde edilir ve öncelikle o uğurda ter dökenlerin gururlanma hakkı vardır. Türkiye’nin yurt dışında temsili ile ilgili olan hassas kıymetleri en âlâ halde sahiplenmiş ve temsil etmiş biri olarak bu bahiste, Türk oluşunu yalnızca topladığı oylardaki yetersizlik nedeniyle hatırlayan birine kelam hakkı vermem mümkün değildir. Bu konuda son dakika talep ettiği itimat mektubu için umutsuzca hücum cümleleri kurmasını son derece yakışıksız bulmaktayım. Bu süreçte Turgay Demirel, gerçekleri yansıtmayan biçimde oy verecek öbür federasyonlara tarafımızca desteklendiğini belirtmiştir. Bunun üzerine öbür liderler da beni arayarak bu dayanağı teyit etmek istediler. Bu nedenle gördüğüm gerek üzerine öteki federasyon liderlerini elektronik posta ile bilgilendirerek, Demirel’in bilakis başka adayların bizimle irtibata geçmiş olduğunu belirttim. 25 Mayıs’ta yapılacak seçimde Türkiye Basketbol Federasyonunu temsilen bir oyumuz var. Bu oyu basketbolu gerçek manada güçlendirecek en şeffaf, en emniyetli adaya vereceğimizi bilmenizi isterim.”

Türk basketbolunun en yeterli biçimde temsil edildiğini vurgulayan Türkoğlu, “FIBA ile olan kusursuz bağlantımız, kulüplerimizin Avrupa’daki muvaffakiyetleri ve ulusal ekiplerimizin Avrupa ve dünya şampiyonaları yolundaki hürmet uyandıran gayreti sayesinde Türk basketbolunun, yalnızca Avrupa’da değil dünyada da en yeterli biçimde temsil edildiğine ve edileceğine hiçbir sporseverin kuşkusu olmasın.” diyerek açıklamasını tamamladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz