Devamı

  PİLATES TRAİNER ESRA TURGUT EUROPE WORLD SPOR’A KONUŞTU

  Esra hocam kendinizden bize kısaca bahseder misiniz?

  Merhaba ben Esra Turgut, 28 yaşındayım, ilkokuldan üniversite yıllarıma kadar voleybol oynadım. Ege Üniversitesi Spor Yöneticiliği mezunuyum. Meslek hayatıma temel çocuklara temel cimnastik eğitimi vererek başladım. 9 yıldır pilates, reformer antrenörlüğü yapıyorum. İzmir’de hala devam eden pilates salonum var.

  PİLATES ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

  Pilates 20. Yüzyılın başında Joseph Pilates tarafından kontroloji temel alınarak geliştirilen bir egzersiz metodudur. Zaman içerisinde ders içeriğinde ve sıralamasına farklı yaklaşımlar getirilerek çeşitlenmiştir.

  ALETLİ PİLATES Mİ MAT PİLATES Mİ?

  Egzersiz reçetelerini hazırlarken bireyin ihtiyaç, hedef ve zevklerine göre değişiklik gösteren tercihler olur. Aralarındaki temel fark mat pilatesin kendi vücut ağırlıyla yapılırken reformer pilatesin egzersizin her anında yay sistemiyle direnç ve destek vermesidir.

  PİLATES YAPARAK KİLO VERİLİR Mİ?

  Çağımızın en büyük sorunlarından biri kilo kaybında yaşanan zorluklardır. Kilo alım verimleri yapılırken göz önünde bulundurulması gereken 3 temel öge vardır. Beslenme dinlenme ve egzersiz. Hiçbiri bir diğerinin tamamlayıcısı olamaz. Hiç hareket etmeyen bir birey pilatese başladığında elbette adaptasyon döneminde bir kilo kaybı olur fakat uzun vadede kilo kaybı için daha değişik parametreleri devreye sokmak gerekebilir.

  PİLATES BOY UZATIR MI?

  Teknoloji çağında yaşanan gelişmeler nedeniyle eskiden olduğu gibi hareketli bir yaşam süremiyoruz. Uzun oturma veya ayakta duruşlar omurgamızda birtakım deformasyonlar yaratıyor. Pilates egzersizlerinin hedef noktası omurgayı çevreleyen kasları güçlendirmektir. Böylece kaslarımız yer çekimine meydan okuyarak omurgamızı daha dik tutmamızı sağlıyor. Pilates yapan bireylerin aslında gerçek boyları ortaya çıkıyor.

  NE KADAR SIKLIKLA PİLATES YAPMALIYIM?

  Pilates hem profesyonel bir sporcuya hem daha önce hiç spor yapmamış bir bireye hitap ettiği için yine antrenör ve kişinin ihtiyaçları doğrultusunda şekillenmesi gerekir.

  PİLATES İLE NE KADAR ZAMANDA FORMA GİRERİZ?

  Bu konuda Joseph Pilates ‘’10 saat sonunda iyi hissedeceksiniz. 20 saat sonunda daha iyi görüneceksiniz. 30 saat sonunda yepyeni bir görünüme sahip olacaksınız.” demiştir. Çalıştığım birçok bireyde 10 saat sonunda bile yepyeni bir görünüme sahip olanlar vardı burada yine kişinin spor geçmişi antrenman sıklığı beslenme ve dinlenme düzeni farklılığı sağlayan nokta olmuştur.

  PİLATES İLE YOGANIN FARKI NEDİR?

  Her ne kadar dışarıdan bakıldığında birbirine çok yakın görünse de tamamen farklı kas çalışma tiplerine sahiptirler. En önemli ortak noktalarıysa beden ve zihin uyumudur.


  PİLATES YALNIZ BAŞINA YAPILABİLİR Mİ?

  Elbette yapılabilir. Beden farkındalığının yükselmesi prensiplerinin iyi kavranması hareket profillerinin temellerinin iyi atılması ve ders akışının öğrenilmesiyle çok daha sağlıklı yapılabilir.

  PİLATES ERKEKLER İÇİN UYGUN MU?

  Özellikle savaş zamanında sakatlanan askerleri iyileştirmek adına geliştirilen bir egzersiz metodu olduğunu düşünürsek tabii yapmalı. Bu konuda genel kanı pilatesin sadece esnekliği geliştirdiği yönündedir. Arkasından da esnek olmayan pilates yapamaz erkekler esnek değildir pilates yapamaz gibi kısır döngü vardır. Esneklik açısından bakacak olursak esnek insanların yapacağı değil aksine bunu geliştirmek isteyen herkesin yapması gerekir.

  YENİ BAŞLAYANLAR PİLATES YAPARKEN NELERE DİKKAT ETMELİDİR?

  İlk ders sonrası bile bedenlerindeki değişimi farkedeceklerini bilerek derse gitmelerini öneririm. Bireysel hedeflerini antrenörlerine net bir şekilde aktarmalıdırlar. Aynı şekilde antrenörlerinde eğitimlerini ve tecrübelerini iyi araştırıp hedeflerine ulaşmada yardımcı olabilecek kişilerle çalışmalarıdır.

  HABER: FATMA GENÇ – İZMİR

  İlgili Haberler

  Yorumlar

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Sosyal Medya

  EN SON HABERLER

  NİL DUR DURAK BİLMİYOR ! ÖNCE AVRUPA SONRA DÜNYA ŞAMPİYONLUĞU ŞİMDİ İSE GÖZÜ KONYA’DA

  Ard arda Avrupa 1.liği ve Dünya 2’liği elde ettin harika bir skor vardı neler söylemek istersin?  Bu benim ikinci uluslararası yarışmamdı. Şubat ayında Dubaide yapılan...

  ŞAMPİYON EUROPE WORLD SPOR’DA !

  5.İslami Dayanışma Oyunların’da üstün başarı elde eden genç yetenek Milli Sporcu Özlem BECEREK Şampiyonluğun hemen ardından Mehmet efe DİNÇ’in sorularını yanıtladı. 5.İslami Dayanışma Oyunlarında...

  Muhammet Karavuş Kimdir

  Muhammet Karavuş Muhammet Karavuş Kimdir

  Gözler Konya’da

  5. İslami Dayanışma Oyunları! Büyük Açılış Töreni Yarın. İslami Dayanışma Spor Federasyonu ve İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi ülkelerin katılımıyla düzenlenen İslami Dayanışma Oyunları'nın beşincisi yarın...

  Son dakika: Filenin Sultanları’ndan gümüş madalya

  Cezayir’in ev sahipliğinde düzenlenen 19. Akdeniz Oyunları’nda mücadele eden A Milli Kadın Voleybol Takımı, final maçında İtalya ile karşı karşıya geldi.