Basketbol THY Avrupa Ligi Dörtlü Finali’nde çaba edecek son şampiyon Real Madrid, Avrupa basketbolunun en itibarlı kupasını arka arda ikinci kere kazanmak istiyor.

İspanya’nın kuzeyindeki Vitoria-Gasteiz kentinde 17-19 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek Dörtlü Final’in yarı finalinde Rusya’nın CSKA Moskova ekibi ile karşılaşacak Real Madrid, hazırlıklarını tamamladı.

Real Madrid Başantrenörü Pablo Laso, kulübün organize ettiği basın gününde yaptığı açıklamada, Avrupa şampiyonu olmak istediklerini vurgulayarak, “Tüm oyuncular güzel durumda, kazanmak istiyoruz. Buraya gelmek için çok çalıştık. Önümüzde iki final var. Ben Avrupa şampiyonu olmak istiyorum, öbür sonuçların bedeli yok. Bu spor ve sporda yalnızca kazanmak değerli. Arka arda iki yıl kupayı kazanmak harikulâde hoş bir şey olur.” diye konuştu.

İspanyol gazetecilerin “Fenerbahçe’de eksikler var, Anadolu Efes’in Dörtlü Final deneyimi eksik. CSKA-Real Madrid maçı erken final” görüşüne katılmayan Laso, “Buraya gelen dört ekip da dönem boyunca çok güçlü maçlar oynadı. Hak ederek geldi. Avrupa Ligi’nin en güzelleri burada. CSKA’ya bu dönem iki maçta da yenildik. Artık yenmek istiyoruz.” açıklamasında bulundu.

Laso, yarı finaldeki Fenerbahçe Beko-Anadolu Efes maçı için “Şu anda beni ilgilendirmiyor” derken, kelamlarına şöyle devam etti:

“Fenerbahçe Beko-Anadolu Efes maçının sonucu çok açık. Fenerbahçe eksikleri de olsa çok sağlam ve hiç kimseden aşağı kalır bir ekip değil. Anadolu Efes, eksiksiz bir dönem geçirdi. Fenerbahçe’nin çok belirleyici oyuncuları var. Sakat oyuncularından kimilerinin durumu aşikâr değil ancak bence bir basketbolcu Dörtlü Final’de oynamak için mecnuna döner. Kırık ya da çok büyük bir sorun yoksa oynar. Efes ise yeni bir kadro fakat oyuncuları çok âlâ ahenk gösterdi ve yeterli bir ekip olduğunu bu dönem gösterdi.”

Dörtlü Final’e konut sahipliği yapan Vitoria-Gasteiz doğumlu olan Laso, “Annem çok heyecanlandığı için maça gelmeyeceğini söyledi. Arkadaşlarım daima beni arayıp cesaretlendiriyorlar. Ancak bence konutta oynamak Dörtlü Final’de çok az avantaj verir.” biçiminde konuştu.

Real Madridli basketbolcuların görüşleri

Real Madridli basketbolculardan grup kaptanı Felipe Reyes, “Sahada hudutlarına hakim olan ve fizik gücü en yüksek olan takımın” kupayı kazanacağını söyledi.

Şu anda yalnızca CSKA Moskova maçını düşündüklerini vurgulayan Reyes, Fenerbahçe Beko-Anadolu Efes eşleşmesi için “Fenerbahçe tahminen daha fazla Dörtlü Final deneyimi olduğu için biraz daha avantajlı görünüyor lakin hepsi o kadar. İki grubun da bahtı eşit.” değerlendirmesinde bulundu.

Rudy Fernandez de “Bu kupayı arka arda iki yıl kazanmak inanılmaz bir şey olur zira çok şiddetli bir turnuva. Biz grup olarak şu anda en yeterli durumdayız. Lakin bu dönem CSKA’ya karşı iki maçı da kaybettiğimizi unutmamalıyız. Fenerbahçe’nin eksikleri var, Anadolu Efes de daha az deneyimli. Ne olursa olsun dört grubun da kaybedecek bir şeyi yok. Biz üzerimizde baskıdan çok motivasyon hissediyoruz.” sözlerini kullandı.

Dörtlü Final’in her vakit özel olduğunu vurgulayan Sergio Llull ise “Fizik ve mental olarak hepimiz yüzde 100 durumdayız. Çok kuvvetli bir dönem geçirdik. Cuma günü sıfırdan başlayıp, CSKA’yı yenip finali düşüneceğiz.” sözlerini kullandı.

Avrupa Ligi’nin son şampiyonu olan Real Madrid, bu vakte kadar 10 kere bu kupanın sahibi oldu. İspanyol takımı, 1958 yılından bu yana düzenlenen Avrupa basketbolunun kulüpler seviyesindeki en itibarlı tertibinde 1963-1964, 1964-1965, 1966-1967, 1967-1968, 1973-1974, 1977-1978, 1979-1980, 1994-1995, 2014-2015 ve 2017-2018 dönemlerini şampiyon tamamladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz