Küçüklüğünden itibaren başladığı spor hayatında Taeokwondo ile hayallerine ışık tutan genç sporcu Eylül Aleyna Ünverdi, Europeworldspor’un sorularına yanıt verdi.

BİZE KENDİNDEN BAHSEDER MİSİN?

07.04.2001 yılında Antalya da doğdum. Ailemin tek çocuğuyum. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi spor bilimleri fakültesi antrenörlük bölümünde okuyorum.

BU SPORA BAŞLAMAK NASIL AKLINA GELDİ VE KAÇ YAŞINDAYDIN?

12 yaşında spora başladım. Spora başlamadan önce hep bir dövüş sporuyla ilgilenmek istiyordum. Küçüklüğümde babamla evde güreş tutar ve televizyonda yayınlanan dövüş sporlarını büyük bir hayranlıkla izlerdim. Daha sonra ailem Taekwondo sporuna yönlendirdi.

TAEKWONDO NASIL BİR SPOR?

Taekwondo Tae, “tekme” veya “ayakla yapılan vuruş”; kwon, “yumruk” veya “elle yapılan vuruş”; do ise, “iyilik, doğruluk, fazilete giden yol” anlamına gelmektedir. Kore kökenli uzak doğu savunma sanatı ve sporudur. Devamlılık ve azim isteyen bir spordur.

BU BRANŞI YAPARKEN KARŞILAŞTIĞIN VE ZORLANDIĞIN ANLAR NELER OLUYOR?

Sanırım en zorlandığım konulardan biri sabit kiloda kalmak. Çünkü hayat şartlarından ötürü ani kilo kaybı ya da kilo alma gibi durumlar olabiliyor. Buda maçlar öncesinde beni hayli zorlayan bir durum. Diğer bir zorlandığım konuda tabiki her sporcuda olduğu gibi sakatlık durumları.

BAŞARILARINDA EN BÜYÜK DESTEKÇİLERİN KİMLER?

En büyük destekçilerim başta antrenörüm, ailem ve arkadaşlarım. Onların desteği benim için çok önemli. Her anlamda yanımda olmaları bana güç veriyor.Bu zamana kadarki destekleri için hepsine buradan teşekkür ediyorum.

KENDİNİ NASIL MOTİVE EDİYORSUN?

Aslında en büyük motive kaynağım hayallerim çünkü küçüklüğümden beri bu sporla uğraşıyorum ve yıllarca verdiğim emeklerin karşılığını elde ettiğim başarılarla alacağım. Bu başarıların hayali bile beni fazlasıyla motive ediyor.

SPOR HAYATINDA YAKALDIĞIN BAŞARILARINDAN UNUTAMADIĞIN BİR ANIN VAR MI?

Gençler Türkiye Şampiyonasında ilk iki raund 11-0 gerideyken son raund maça daha iyi odaklanıp 17-11 maçı kazanmıştım, benim için heyecanlı bir maç olmuştu.

BU SPORU YAPMAK İSTEYEN GENÇLERE TAVSİYELERİN NELER OLURDU?

Gençlere hayatlarına sporu dahil etmelerini isterim. Özellikle kız çocukları için kendinlerini savunma adına önemli bir spor dalı.

SENİN BU SPORDA HEDEFLERİN NELERDİR?

Ülkemi Avrupa ve Dünya Şampiyonalarında en iyi şekilde temsil edip, madalya elde etmek.

BİZ EUROPEWORLDSPOR OLARAK TÜM SPOR DALLARINDAKİ SPORCULARIN MEDYA SPONSORU OLMA VE ONLARIN SESİNİ DUYURMA ÇABASINDAYIZ BİZİM HAKKIMIZDAKİ DÜŞÜNCELERİN NELER?

Günümüzde başka spor branşlarında çok iyi derece yapan sporcularımız oluyor ama bundan kimsenin haberi olmuyor bu konuda sesimizin çıkması adına güzel bir proje olduğunu düşünüyorum.

HABER: GİZEM AZBOY/ MANİSA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz