Geçirdiği trafik kazası sonucu 22 yaşında engelli olan Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) çalışanı Selim Demirdağ, tekerlekli sandalye basketbolu oynamaya başlamasının hayatında bir dönüm noktası olduğunu söyledi. 

İdareyi Geliştirme İç Denetim Şube Müdürü Demirdağ, Engelliler Haftası münasebetiyle yaptığı açıklamada, 1999’da geçirdiği trafik kazası sonucu hayatına engelli olarak devam etmek zorunda kaldığını söz etti. 

Engelli olmadan evvel futbol oynadığını ve elektronik üzerine çalıştığını belirten Demirdağ, “22 yaşına kadar çok farklı geçirdiğim bir hayat, 22 yaşından sonra çok farklı, bambaşka bir ömür şekli oldu. Kaza sonrasından natürel ki zorluklar yaşadım.” dedi. 

Demirdağ, rehabilitasyon ve tedavi sürecinin yaklaşık bir yıl sürdüğünü kaydederek, tekerlekli sandalye basketboluna başlamasının hayatının dönüm noktalarından olduğunu lisana getirdi. 

Demirdağ, “Bir imtihana girdim önümde oturan engelli bir arkadaş bana ‘Basketbol oynar mısın?’ diye sordu. O an düşünme hissesi bile bırakmadan alışılmış ki oynarım dedim. Evvelce, ‘Yapabilir miyim’ diye tereddüt yaşadım lakin insan istedikten sonra yapamayacağı bir şey yoktur. O sayede basketbola başladım.” tabirlerini kullandı.

Birinci olarak Büyükşehir Belediye Ankara Spor Kulübü Bedensel Engelliler Ekibi’nde basketbol oynamaya başladığını anlatan Demirdağ, daha sonra TSK Rehabilitasyon, Galatasaray tekerlekli sandalye basketbol kadrolarında forma giydiğini, Tekerlekli Sandalye Erkek Ulusal Basketbol Ekibi’nde da misyon yaptığını söyledi.

Demirdağ, sayısız şampiyonluk yaşadığını belirterek, “Galatasaray’a transfer olduktan sonra, birinci yılımızda harika lige yükseldik. Daha sonra Avrupa Şampiyonlar Ligi şampiyonluğunu kazandık. Kıtalar ortası şampiyonluk kazandık. O periyot Türkiye’de bir birincisi başardık. Sayamadığım birçok memleketler arası turnuvaya katıldık.” dedi.

Hayatının bir öteki dönüm noktasının MGM’de çalışmaya başlaması olduğunu lisana getiren Demirdağ, 2004’te kurumda çalışmaya başladığını bildirdi.

– “Engelli arkadaşlarımız dışarı çıkmalı”

Demirdağ, herkesin bir engelli adayı olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

“Engelli arkadaşlarımızın kesinlikle dışarı çıkması lazım. Dört duvar ortasından hayat geçmez. Hayata küstüğün vakit hem etrafındakilere hem kendine hayatı zehir edersin. İnsan, tekerlekli sandalye üzerinde de keyifli olabilir. Bu insanın kendisine bağlı. Engelli kardeşlerimizin kesinlikle sanat, spor yahut müzik gibi kendilerine bir uğraş bulmaları gerekir. Bu hem dış etrafla kaynaşmak hem de özgüvenleri açısından büyük değer arz ediyor. Ben sporla kendimi buldum. Daha sonra MGM ile daha da pekiştirdim.”

Spor hayatına antrenör olarak devam etmek istediğini söz eden Demirdağ,  gayesinin küçük yaştaki engellileri spora yönlendirmek olduğunu söyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz