Orhan GÜLEK – AJANSSPOR

Her yılın sonunda düzenlenen ve dünyanın en iyi yarış ve ralli sürücülerinden oluşan Şampiyonlar Yarışı (The Race of Champions -ROC), bu sezon da tarihi bir ana tanıklık edecek.

Daha önce yedi kez F1 dünya şampiyonu Michael Schumacher ile Şampiyonlar Yarışı’na katılan Aston Martin F1 pilotu Sebastian Vettel, bu kez Schumacher’in oğlu Mick ile Almanya’yı organizasyonda temsil edecek.

Dört kez Formula 1 dünya şampiyonu ve Aston Martin pilotu Vettel ve Haas F1’in çaylak pilotu Schumacher, 5-6 Şubat 2022 tarihlerinde Pite Havsbad’da gerçekleştirilecek olan etkinlikte ülkeleri Almanya’yı zafere taşımak istiyor.

“Mick ile birlikte Almanya’yı temsil etmeyi sabırsızlıkla bekliyorum”

Sebastian Vettel, yarışa katılmak için sabırsızlandığı dile getirerek, konuyla ilgili şöyle konuştu:

“Yeniden Şampiyonlar Yarışı’na katılmayı ve Mick ile birlikte Almanya’yı temsil etmeyi sabırsızlıkla bekliyorum. ROC Mexico’nın ROC Uluslar Kupası’nda ikinci olduk, bu yüzden amacımız İsveç’te daha iyisini yapmak.”

“Kupa kazanmayı hedefliyoruz”

Schumacher ise “Sebastian ile birlikte Almanya’yı temsil etmek kesinlikle çok eğlenceli olacak ve açıkçası yeniden kupa kazanmayı hedefliyoruz. Şampiyonlar Yarışı hafta sonunda diğer tüm sürücülerle tanışmayı ve onlarla vakit geçirmeyi sabırsızlıkla bekliyorum. Kar ve buz, bu ROC etkinliğini son derece özel kılacak ve sürücülerin, İsveç’te her beraber çılgınca ve iyi vakit geçireceklerine fazlasıyla eminim.” ifadelerini kullandı.

Şampiyonlar Yarışı (The Race of Champions -ROC) nedir?

Formula 1 , Dünya Ralli Şampiyonası , IndyCar , NASCAR , spor otomobiller ve tur arabalarının yıldızlarının aynı arabalarda kafa kafaya yarıştığı Şampiyonlar Yarışı (The Race of Champions -ROC), ilk kez 1988’de düzenledi. The Race of Champions’ta genel olarak en iyi kişiye “Şampiyonların Şampiyonu” unvanı verilir ve Henri Toivonen Memorial ödülünü alır.

Şampiyonlar Yarışı (The Race of Champions -ROC) nasıl düzenlenir?

Şampiyonlar Yarışı’nda, bireysel sürücüler pistteki tek bir yarışta kafa kafaya yarışırlar. Sürücüler, en iyi sekizi bir eleme turnuvasına girerek, bir round-robin formatı kullanılarak kademeli olarak elenir . Şampiyonlar Yarışı’ndan önce, iki pilottan oluşan sekiz takım, benzer bir format kullanarak ROC Uluslar Kupası’nda yarışır.

Vettel ve Michael Schumacher ikilisi, ROC Uluslar Kupası’na damga vurmuştu

Öte yandan Vettel, Mick Schumacher’in babası ve yedi kez F1 dünya şampiyonu Michael Schumacher ile altı kez de ROC Uluslar Kupası kazanmıştı.

Şampiyonlar Yarışı (The Race of Champions -ROC) hangi ülkelerde düzenlendi?

Şampiyonlar Yarışı, 1992’den 2003’e kadar 12 yıl Gran Canaria dahil olmak üzere çeşitli mekanlarda gerçekleştirildi . Daha yakın zamanda, etkinlik Paris’teki Stade de France , Londra’daki Wembley Stadyumu , Pekin Ulusal Stadyumu dahil olmak üzere büyük spor stadyumlarında düzenlendi. Düsseldorf ‘ın ESPRIT arena ve Rajamangala Stadyumu içinde ve 2014 yılında Barbados’taki Bushy Park pistinde düzenlendi . 2015 etkinliği ise Kasım ayında Londra’daki 2012 Olimpiyat Stadı’nda gerçekleşti. 2017’de Miami’deki Marlins Park’ta ,2018’de Kral Fahd Uluslararası Stadyumu’nda içinde, 2019’da Suudi Arabistan’da ve geçen yıl Meksika’nın Mexico City şehrinde düzenlendi.

ROC bu yıl geleneksel stadyum formatından uzaklaşacak ve Baltık Denizi’ndeki kar ve buzun üzerinde oluşturulan özel etaplara sahip olacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz