Türkiye Voleybol Federasyonu Lideri Akif Üstündağ, 16 yıl evvel Türkiye’nin mesken sahipliğinde yapılan ve ay-yıldızlı grubun ikinci tamamladığı Bayanlar Avrupa Şampiyonası’nı tekrar Türkiye’ye aldıklarını söyledi.

Akif Üstündağ, 23 Ağustos-8 Eylül tarihlerinde yapılacak Bayanlar Avrupa Şampiyonası’na Türkiye’nin 16 yıl sonra yine konut sahibi olması, ligin statüsüne ait tenkitler ve geride kalan döneme ait AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Bayan Voleybol Ulusal Grubu’nun en değerli muvaffakiyetinin 2003 yılında Ankara Atatürk Spor Salonu’nda elde ettiği Avrupa ikinciliği olduğunu hatırlatan Üstündağ, “Bugüne kadar o kategoride ülkemizde hiç tertip yapılmadı. Final oynadığımız tertipten 16 yıl sonra tekrar Bayanlar Avrupa Şampiyonasını Türkiye’ye aldık. Küme maçları, yarı final ve finaller başkentte oynanacak.” diye konuştu.

Başşehir Voleybol Salonu’nun kapasitesinin 7 bin kişi olduğuna dikkati çeken Üstündağ, “Organizasyonu salonumuzda yapmayı planlıyorduk. Sayın Cumhurbaşkanımızı mevzuyla ilgili bilgilendirdiğimizde ‘Bu salon kâfi olmaz. Ben de voleybolu çok seviyorum ve tertibi takip edeceğim’ dedi. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla da tertibin yapılacağı yer Ankara Spor Salonu olarak değişti.” tabirlerini kullandı.

Basketbol Federasyonu Lideri Hidayet Türkoğlu’na basketbol salonunu voleybola tahsis ettiği için teşekkür eden Üstündağ, şunları söyledi:

“Bu çeşit tertipler, devletin en üst organlarının garantörlüğünde gerçekleşiyor. Türkiye bu hususta en üst seviyesi garantiliyor. Eksiksiz formda yerine getireceğinin garantisini veriyor. Türkiye’ye, Türk voleyboluna, sporuna yakışır bir tertip yapacağız. Kadro sporlarında madalya çok güç ancak biz bunu hem kulüpler hem ulusal ekip bazında başarıyoruz. Amacımız Avrupa, dünya şampiyonaları ve olimpiyatlar. Hayallerimiz amaçlarımız bunlar. Mesken sahibi olmasak da her tertipte kürsü bekliyoruz. Son Avrupa Şampiyonası’nda da üçüncü olduk.”

CEV’den gelen yazı

Akif Üstündağ, erkek ve bayan liglerinde play-off heyecanı öncesinde Avrupa Voleybol Konfederasyonu’ndan (CEV) gurur verici bir yazı aldıklarını söyledi.

Efeler ve Vestel Venus Sultanlar Ligi’nde 2018-2019 döneminin sonuçlandığını hatırlatan Üstündağ, “Efeler Ligi’nde dönem Fenerbahçe, Vestel Venus Sultanlar Ligi’nde ise VakıfBank’ın şampiyonluğuyla bitti. Liglerdeki 2 final de 5 maça uzadı. İzmir ve İstanbul’da oynanan bu maçlardaki seyirci sayısı da bizi çok memnun etti. Maçlara giremeyen voleybolseverler vardı.” dedi.

Şampiyonluk karşılaşmaları oynanmadan 1 gün evvel CEV’den kendilerine ulaşan yazı nedeniyle büyük gurur yaşadıklarını lisana getiren Üstündağ, “Yazı, Avrupa ve dünyada çok değerli bir lig olduğumuzu bir sefer daha kanıtlıyordu. CEV, Vestel Venus Sultanlar Ligi’nin Avrupa’da birinci, Efeler Ligi’nin de dördüncü sırada yer aldığını bildirdi. Bu bizi çok gururlandırdı.” diye konuştu.

Türk voleybolunun Avrupa ve dünyada kelam sahibi olduğuna vurgu yapan Üstündağ, “Dünya, Avrupa ve olimpiyat şampiyonu ülkelerden voleybolcular bugün Türkiye’de oynuyor. Kulüplerimizin bu işe ne kadar önemli, planlı, programlı baktıklarını görebiliyoruz.” sözlerini kullandı.

Lig statüsü tenkitlerine yanıt

Akif Üstündağ, play-off statüsüne ait tenkitlere dair “federasyonun tek başına karar alıp uygulamadığını kulüplerin karar sürecinde tesirli olduğunu” söyledi.

Kendisinin 40 yıldır içinde olduğu voleybolun Türkiye’de 100 yıldır oynandığını ve federasyonun da 60. yılını kutladığını aktaran Üstündağ, “Statüleri, kararları tek başına alıp, uygulayan bir anlayışımız yok. ” dedi.

Efeler Ligi’nin birinci etabını değerli ölçüde puan toplayarak birinci sırada bitiren lakin play-off uğraşı sonucunda dönemi 4. tamamlayan Halkbank’a şampiyonlar ligine gitme hakkı verdiklerini belirten Üstündağ, şöyle devam etti:

“Halkbank, lig etabını başkan bitirdiği için şampiyonlar ligine gidecek. Ligi birinci bitirdi, play-off çabası sonunda şampiyon da olabilirdi. Ligi 5. bitiren Fenerbahçe şampiyon oldu. Bu ligin çok üst seviye kalitede olduğunun ispatı bu. Statünün muvaffakiyete katkısı var. Bu kararı alırken kulüplerin en yetkili organlarını topluyoruz. İstişarede bulunup ligi, geçmişini kıymetlendiriyoruz. Buradan doğruyu bulmaya çalışıyoruz. Birlikte hareket edip kararları birlikte alıyoruz. Hiçbir kulüp statüden rahatsızım diyemez. Hakkı yok zira kararı birlikte aldık. Ligde heyecan hakemin dönemde birinci çaldığı düdükle başlayıp son düdüğüne kadar devam ediyor. Buna statünün katkısının büyük olduğunu düşünüyorum. Fenerbahçe şampiyon oldu şampiyonlar ligine gidiyor. Halkbank lig etabını birinci bitirdiği için şampiyonlar ligine gidiyor. Şayet 3 kadro gitseydi final oynayan Arkasspor da gidecekti.”

Erkek ve bayan ulusal kadroları ortasındaki muvaffakiyet farkı

Erkek Voleybol Mili Grubu’nda son 2 yılda önemli değişime gittiklerinin altını çizen Üstündağ, “Hem bayan hem erkeklerde Avrupa ve dünyanın en genç gruplarına sahip olduk. Bizden sonra İtalya geliyor.” dedi.

Voleybolun Türkiye’de çok önemli bir atlet havuzu ve altyapısının olduğunu tabir eden Üstündağ, “Her geçen gün erkekler de çok daha yeterli noktalara gelecek. Ben bundan eminim. Bayan, erkek ayrımı olmaksızın tüm imkanları tüm koşulları, her şeyi eşit yapıyoruz. Nerede yanlış, yanılgı var, tıpkı noktaya gelinmesi için neler yapmalıyız, bunu düşünmeliyiz. Erkek ve bayan voleybolundaki muvaffakiyet farkının nasıl giderileceğini düşünmeliyiz.” değerlendirmesini yaptı.

“Büyük havuz, planlı çalışma, altyapı”

Akif Üstündağ, Türkiye’nin kulüpler, lig ve ulusal kadrolarını tıpkı anda dinamik tutmayı başaran tek ülke olduğunu lisana getirdi.

Türkiye’nin dünya voleybolunda çok değerli yere sahip olduğuna dikkati çeken Üstündağ, şu sözleri kullandı:

“Kulüplerini, ligini ve ulusal ekibini dinamik tutan, iki kulvarda da en uygununu yapan tek ülkeyiz. Bundan daha büyük gurur kaynağı olamaz. Bugün voleybolda Çin, dünyada kelam sahibi lakin ligi nedir bilen var mı. Dinamikleri ayakta tutmak çok değerli. Onun için de büyük havuza sahip olmak, planlı, programlı çalışmak ve altyapı vazgeçilmezdir. Bugün bizim üzere altyapı yatırımı olan Avrupa ve dünyada kaç ülke vardır. Federasyon idaresinde biz varız diye demiyorum, bizden sonra olacak takımların de bunu devam ettireceğine, daha hoş, daha güzel işler yapacağına canıgönülden ve yürekten inanıyorum.”

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz