Golfe başlama hikayenizi dinleyebilir miyiz?

Spor bilimleri mezunu olan kardeşime sürekli golf oyunu ile ilgilenmesi gerektiğini söylüyordum. Kardeşim de görece durağan olan bu branşı pek tercih etmediğinden sonunda ‘ben neden yapmıyorum’ diyerek aslında ilk defa golf ile ilgili düşünmeye başladım. Doğayı ve doğa sporlarını çok sevdiğim ve doğa ile iç içe olan bir oyun olduğundan dolayı tercih ettim.

Golf size ne ifade ediyor?

Halkımız golf ile ilgili çok fazla bilgisi olmadığı için bu sporun değerini bilmiyor. Aslında golf sporu yaşadığımız hayata çok benziyor. Hayatta da tıpkı golfte olduğu gibi karşımıza sürekli engeller, problemler, yol ayrımları çıkıyor. Ve bizler bu engellere karşı doğru tercih yaparak bu engellerin üstesinden gelebiliyoruz. Golf oynarken de aynı hayatta karşılaştığımız engeller gibi zorluklar karşısında en iyi stratejiyi geliştirip, konsantre olup, en iyi vuruşumuzu yaparak oyunu en iyi skorla tamamlamayı hedefliyoruz. Bu yüzden golf benim için yaşama sebebidir.

Pandemi sizi nasıl etkiledi?

Aslında covid-19 bizi çok etkileyen bir durum değildir. Çünkü normal şartlarda da bizim 2-3 metre sosyal mesafe kurallarına uygun şekilde hareket etmemiz gerekiyor. Golf oyunu, saygı üzerine kuruludur. Siz atış yapan kişinin kişisel alanına girerseniz hem sağlığınız açısından hem de kişisel alanına girdiğiniz için doğru atış yapmasına engel olursunuz. Şu an ki durumda normal standardımıza devam ediyoruz.

Ülkemizdeki golf ile yurtdışındaki golf arasındaki farklılıklar neler?

Yurtdışında insanlar sporla çok daha fazla iç içe yaşıyor. Bu yüzden erken yaşta bütün sporları deneyimleyip hangi sporla uğraşacaklarına karar veriyorlar. Sadece Amerika’da 25.000’den fazla golf sahası 35.000.000 üzeri de golfçü vardır. Bizim ülkemizde ise golf sporu bir lüks. Biz golf sporunu halkımıza daha yeni yeni tanıtıyoruz. Ülkemizde toplamda 19 tane golf sahası var. Toplamda 5000’e yakın sporcu var. Bu sayılar bile aramızdaki farkı gözler önüne seriyor.

Golfe başlayalı kaç yıl oldu?

2015 yılından itibaren aktif olarak golf ile uğraşıyorum.

6 yıldır golf oynuyorsunuz bu süre içinde anılarınız vardır aklınıza gelen var mı?

Montgomery Maxx Royal Golf Sahası’nın 14.çukurunda tek atışta çukura atığımı gördüm. Atışımı tamamlayıp topun yanına gittiğimde ise topun çukurda olmadığını ve 10cm kadar yuvarlansa gireceğini gördüm çok büyük hayal kırıklığı yaşadım. Eğitimci olarak da 2019 yılında Albatros Golf Akademi olarak yetiştirdiğimiz öğrencinin, genel klasmanda Türkiye 1.si olduğunda kupasını kulüp başkanımız Gökhan Nalcı’nın elinden aldığında yaşadığım gururdu.

Golf sporunun ülkemizde yaygın olmamasının sebebi çok pahalı olması mı?

Nedenlerden bir tanesi; diğer branşlara göre ücretlerinin pahalı olması, kullanılan ekipmanın herhangi bir spor mağazasından temin edilememesi, golf sahalarının yaygın olmaması, halkımızın golf oyununa yaşlı sporu olarak görmesi gibi yanlış düşünceler ve önyargılar var. Bu sebepler ve daha fazlası golf sporunun ülkemizde yaygın olmamasına sebep olmaktadır.

Golf sporunun size kattıkları nelerdir?

Hayatım boyunca odaklanma problemi yaşadım, problemlerle başa çıkma yeteneğim çok fazla yoktu. Strateji oyunlarında problem yaşıyordum. Golf sporuna başladıktan sonra öfke kontrolü de dahil olmak üzere bütün sorunlarımdan kurtulmayı öğrendim.

Birçok turnuvada mücadele ediyorsunuz, yıl boyunca sizleri heyecanlandıran bir turnuva var mı?

Turnuva olması bile heyecan sebebidir. Öncelikle benim yarıştığım değil de, öğrencilerimizin oynadığı turnuvalarda daha çok heyecanlanıyorum. Yıl boyunca ise en çok beklediğimiz turnuva ise Europen Tour Türkiye ayağında bütün elit golfçülerin gelip ülkemizde yarışmasıdır. Sadece bizim değil bütün ülkemizi heyecanlandırdığını düşünüyorum.

Eklemek istediğim kısa bir anekdotum var.

Albatros Golf Akademi olarak ülkemizde her bir bireyi golf sporu ile tanıştırmayı amaçlıyoruz. Bu amacımızı gerçekleştirmek için devlet ve özel okullarda öğrenim gören öğrencilere yetenek taraması yapıyoruz. Onlara küçük yaşta golf sporunu sevdirerek, en iyi şekilde hazırlayarak, Avrupa ve Dünya’da oynanan turnuvalara katılan profesyonel oyuncu sayımızı çoğaltmaya çalışıyoruz. Ve ülkemizi hak ettiği değere çıkartmayı hedefliyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz