Devamı

  HEPTATLON’UN MİLLİ GURURU: EMİNE SELDA KIRDEMİR

  Atletizm branşlarından biri olan Heplatlon’un başarılı Milli Sporcusu Emine Selda Kırdemir Europe World Spor’un konuğu oldu. Sporcunun en büyük hedefi  2024 Olimpiyatlarına katılabilmek.

  1-Bize Kendinden Bahseder Misin Emine Selda Kimdir?

              23 yaşındayım. Atletizm branşına 8-9 yaşlarında başladım. Antrenörlük eğitimi bölümünü bitirdim. Spor psikolojisi alanında yüksek lisans yapmaktayım. 14 yıldır sporla uğraşıyorum. Kitap okumayı çok fazla seviyorum. Yaptığım spora çok fazla bağlıyım.

  2- Heptatlon Nasıl Bir Spor Branşı?

              Heptatlon atletizmin kompleks branşlarından bir tanesidir. Yedili yarışma veya Çoklu Branş olarak adlandırılıyor. İki gün içinde birçok branşı en az 45 dakika arayla başlayarak yarıştığın branşın karşılığı olan İAAF puan tablosundaki puana karşılık gelen puanlar toplanarak yarışma sonunda bir toplam puan çıkarılıyor. Bu puan yarışmanın sonucu olarak en çok puanı toplayan yani en iyi dereceleri yapan olarak sıralamaya konuluyor. Yarışmanın ilk günü müsabakaları sırasıyla; 100 metre engelli, yüksek atlama, gülle atma ve birinci gün sonunda 200 metre koşusuyla tamamlanıyor. Ikinci gün ise sırayla; uzun atlama, cirit atma ve en son 800 metre koşusuyla tamamlanıyor.

  3- Bu Spora Nasıl Başladın?

              İlk okulda kendi hocamın eski öğrencisi olan ismi Çiğdem KOTAN beden eğitimi öğretmenimiz atletizm okul takımı için seçme yarışması düzenledi. O ufak çaplı okul yarışında yaşıtlarımda ikinci olmuştum. Benim hikayem burda başladı. Sonrasında seçmede ilk on sırayı alan öğrencileri antrenman ve denemeler için atletizm sahasına götürüldük. İbrahim ARKAN şu an ki antrenörümle çalışmalara başladık. 14 yıldır halen İbrahim hocayla çalışmaktayım.

  4-Akademik Olarak Da Sürdürüyorsun Bu Sporu Bunun Hakkında Neler Söylemek İstersin?

   Her ne kadar akademik başarı zor olsa da hiçbir şeye engel değil. Antrenörlük eğitimi bölümünü 3.lükle bitirdim. Spor psikolojisi alanında yüksek lisansıma devam etmekteyim. Gerçekten zorlandığımı hissediyorum bazen olmayacak gibi geliyor ama ne kadar yorulsam da spor benim dinlendiğim yer. Kendimi orda huzurlu hissediyorum atletizmin çok zor bir branşını yapmama rağmen bütün duyguları bir arada yaşamak beni mutlu ediyor.

  5- Yakaladığın Bu Yükselişi Antrenörün İle Başardığını Söylemişsin Bir Röportajında Aranızdaki Bağ Nasıl?

              Hem antrenörümün hem de kendimin çok fazla emeği var. 14 yıl boyunca pes etmeden devam edebilmek hem benim hem de antrenörümün sayesindedir.

  6-Seni En Çok Ne Motive Ediyor?

              Başarmak istersen yaparsın ,dinlenmek istersen dinlenirsin kendini nereye ait hissedersen oraya aitsindir. Ben yarışma alanında o sahaya çıktığımda kendimi buluyorum yarışma sahasına çıkmak beni motive ediyor. Övgü sözcüklerindense bireysel hedefler, başarabilme duygusu, kaybetme korkusu, heyecan hepsi bir bütün. Aslında daha çok hissettiğim bütün bu karmaşık duygular yarışma alanında beni ben yapıyor. Bu hissi çok seviyorum.

  7- Ailen Ve Sevdiklerinin Destekleri Nasıl?

               Bu dağın görünmeyen kısmı diyebiliriz. Hep destekçim oldular. Her zaman arkamda yanımda olduklarını hissettiriyorlar ve en önemlisi bana yapabileceği konusunda güveniyorlar .Başardığımda da mutlu oluyorlar.

  8- Bursa’da Düzenlenen Şampiyonada İyi Dereceler Yaptınız Nasıl Bir Duyguydu?

              Bursa’daki yarışmada heptatlon puanımı geliştirdim. En iyi derecemi yaptım fakat çok daha iyi bir derece ile bitirebilirdim. Bazen ne kadar iyi sonuç alsamda beklentinin altında kalabiliyor. Bursa’dan sonraki yarışmayı daha iyi bir sonuçla tamamlayarak Balkan Büyükler Şampiyonasında Sırbistan’da Balkan 3.sü olarak yarışmayı tamamladım. Ülkemizi temsil etmek ve madalya almak gerçekten çok güzel bir duygu bayrağımızın o kürsüde kalbimin üzerinde taşımak gerçekten çok gurur kaynağı.

  9- Yönelmek İstediğin Başka Spor Branşları Da Oldu Mu?

              Aslında atletizmle birlikte bir sürü spor branşı yaptım. Ama hep atletizme devam ettim. Okul takımlarında genel olarak sen atletsin işte sen yaparsın diyip nerede sporcu eksikse oraya ekliyorlardı. Lisansım hep iki branş olarak çıkıyordu. Atletizm-Futbol, Atletizm-Voleybol, Atletizm-Basketbol gibi lisede de aynı şey oluyordu ama eğlenceliydi. Yaptığın sporun kendini iyi hissettirip hissettirmediğini anlayıp kendi yaptığın işi daha çok seviyorsun.

  10- Yeterince Bu Spor Dalının Bilindiğini Düşünüyor Musun?

              Atletizmi bile halen sadece koşmak olarak bilen bir sürü insan var. Heptatlon gibi kompleks bir branşın anlatılması bile zorken yaygın olduğunu düşünmüyorum. İnsanlarla sohbet ederken ilk defa duyan , ne olduğunu soran triatlon mu veya askerde yapıyorduk gibi cümleler kurabiliyorlar. Sözün özü çok fazla bilinmiyor.

  11- Bu Branşta Hedeflerin Neler ?

              Kısa süreli hedeflerimden bir tanesi puanımı yükseltmek 5000 puan barajını aşmak. Orta vadeli hedeflerim 2021 İslam Oyunları’nda ve Türkiye’de yapılacak olan 2023 Salon Avrupa Şampiyonası yarışmalarında madalya almak. Uzun vadeli hedeflerim ise 2024 Olimpiyatlarına katılabilmek. Bu hedeflerimi gerçekleştirebilmek için elimden gelenin fazlasını yapmaya çalışacağım.

  İlgili Haberler

  Yorumlar

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Sosyal Medya

  EN SON HABERLER

  SUALTI HOKEYİNİN BAŞARILI SPORCUSU: İREM KÖKBAŞ

  Türkiye’nin Milli Sualtı Hokey Sporcusu İrem Kökbaş, Europeworldspor’un konuğu oldu. Elde ettiği şampiyonluklarla adını duyuran sporcu, genç girişimci olarak attığı büyük adımla hayallerini başka...

  MUHAMMET KARAVUŞ EUROPE WORD SPOR’DA

  EUROPE WORLD SPOR AİLESİNE YENİ SPORCULAR KATMAYA DEVAM EDİYOR MUHAMMET KARAVUŞ SPORUN NABZINI TUTAN SAYFA EUROPE WORLD SPORDA...

  NİL DUR DURAK BİLMİYOR ! ÖNCE AVRUPA SONRA DÜNYA ŞAMPİYONLUĞU ŞİMDİ İSE GÖZÜ KONYA’DA

  Ard arda Avrupa 1.liği ve Dünya 2’liği elde ettin harika bir skor vardı neler söylemek istersin?  Bu benim ikinci uluslararası yarışmamdı. Şubat ayında Dubaide yapılan...

  ŞAMPİYON EUROPE WORLD SPOR’DA !

  5.İslami Dayanışma Oyunların’da üstün başarı elde eden genç yetenek Milli Sporcu Özlem BECEREK Şampiyonluğun hemen ardından Mehmet efe DİNÇ’in sorularını yanıtladı. 5.İslami Dayanışma Oyunlarında...

  Muhammet Karavuş Kimdir

  Muhammet Karavuş Muhammet Karavuş Kimdir