Merhaba Cansu, bu başarılı olduğun sporu ve kendini bizlere biraz anlatır mısın?

Ben Cansu Ayyıldız. Merhaba 21 yaşındayım. 11 yıldır voleybolla ilgileniyorum. Voleybol benim için bir tutku olmuştu. Küçüklükten gelen bri sevgiydi. Ailem başlamak istediğimde yanımda olup destek oldular. Boyumun buna müsait olduğunu, avantajını, daha iyi beslenmem gerektiğini, sporun aslında eğlenceli tarafının yanında disiplinli bir iş olması gerektiğini hep anlattılar. Sonrasında gerçekten o disiplini yakalayıp hayatımın tamamı voleybol oldu. Voleybol, file ile ikiye bölünmüş bir oyun alanı üzerinde altı kişilik iki takım ile oynanan bir spor dalıdır. Ekip işi olan bu spor, kişiler arası kuracağın iletişimi de geliştiren bir şeydir. Oyunun amacı, topu filenin üzerinden göndererek rakip takımın oyun alanına topun değmesini sağlamak ve rakip takımın aynı amaca ulaşmasını ise önlemektir. Rakip olurken saygıyı, diğer insanlara olan empatini de geliştiriyorsun bu sayede.

Eğitimimi şöyle izah edebilirim, Dokuz Eylül spor kulübünde 2 yıl, Gelişim kolejinde 6 yıl (Aynı zamanda okulunda burs alıp lise eğitim hayatımı da orda bitirdim) Şuan ise Aydın Büyükşehir Belediyespor’da 3 yıldır devam eden bir serüvenim var. Aydın Adnan Menderes üniversitesinde beden eğitimi ve spor öğretmenliği okuyorum 3. Sınıf öğrencisiyim.

Madalyalarından, kazandığınız kupalardan bahseder misin?

Kulüpler ve okullar arası İzmir 1. 2. ve 3’cülüğü Türkiye 1. 2. 5. Takımla aldığımız derecelerimiz var.

En tedirgin olduğun maçı bize anlatacak olsan ve bunu başarıyla sonuçlandırdığınızda ne hissettin?

En tedirgin olduğum maç, final maçına çıkmaya hak kazanmıştık, bizim için çok zor ve olaylı geçen bir maç olduğu içinde çok tedirgindim ama zoru başarmanın hissi her zaman farklı olmuştur bende. Hırsımla maçta ki heyecanımı dengeleyebildiğim için çok güzel bir duygu olmuştu benim için ve o maçı hiç unutamaz oldum. Güzel bir başarıyla sonuçlandırdık.

Şuan hazırlandığınız bir maç var mı?

Şuan hazırlandığım bir maç yok sezonumuz bitti yeni sezon için yaz idmanları yapıyoruz. Günümüz antrenmanlarda geçiyor.

Sosyal hayatını spor nasıl etkiliyor, nelerde zorlanıyorsun, nelerde sporun rahatlığını yaşadın?

Sosyal hayatımı spor kötü etkilemiyor aksine sosyal çevremi genişletip aynı zamanda o disiplini korumam için bunu küçük yaşta yapmış olmanın mutluluğunu yaşatıyor. Bana tek zorluğu bazen ailemle çok az zaman geçiriyorum. Bunu tek kötü nokta olarak söyleyebilirim. Sporun rahatlığını hayatımın her yerinde yaşıyorum çünkü bayanların en çok yaptığı sporla ilgileniyorum ve bun da profesyonel bir alandayım. O yüzden hem çevre olarak hem kendime kattıklarım olarak çok rahatlığı oluyor. Yeni nesil yetiştiren ebeveynlere tavsiye ediyorum. Çocuklarını mutlaka spora yönlendirin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz