AJANSSPOR – HABER

Formula 1 Brezilya Grand Prix’sinde dünya şampiyonu Lewis Hamilton, sıralama turlarında diskalifiye edildi.

Uluslararası Otomobil Federasyonu (FIA), dün gerçekleşen sıralama turlarında 85 milimetrelik üst teknik yönetmelik sınırlarını aşan DRS açıklığı sebebiyle Lewis Hamilton’ı sıralama turlarından diskalifiye etti.

Böylelikle İngiliz pilot Hamilton Brezilya Grand Prix’si sprint yarışına son sıradan başlayacak.

FIA tarafından yapılan açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Hakemler, bunun isteyerek yapılan bir davranış veya bir dizayndan ziyade, daha çok bir şeylerin yanlış gittiği konusunda katılımcıya hak veriyor ancak vakada hafifletici nedenler bulunamadı. Uluslararası Sportif Kanunu’nun 1.3.3 sayılı maddesi, ‘herhangi bir performans avantajının sağlanmasının bir savunma olamayacağına’ hükmetmekte. Bu nedenle hakemler, teknik uygunsuzluğa verilen klasik ceza olan, sıralamalardan diskalifiye cezasının verilmesine karar verdiler.

Lewis Hamilton, Brezilya GP’de 5 sıra grid cezası almıştı

Böylelikle Hamilton’ın pazar günkü yarışa gridin arkalarından, muhtemelen pit yolundan başlayacağı anlamına geliyor. Bu yüzden de şampiyonluk umutları için bir başka büyük darbe olacak.

Mercedes, cuma günü yaptığı açıklamada, Hamilton’ın bu hafta sonu yeni motora geçip, pazar günü için 5 sıra grid cezası alacağını belirtmişti.

Yani Hamilton, bugünkü sprint sıralama yarışını kaçıncı bitirirse bitirsin, pazar günü için 5 sıra grid cezası alacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz