İlk Yılları ve Eğitimi


1 Ocak 1999’da İstanbul’da doğdu. 10 yaşında İstanbul/Fatih’de tekvandoya başlayarak spor hayatına ilk adımını attı.

Büşra Gamze Sabancı (D. 1 Ocak 1999, İstanbul). Türk Milli Tekvandocu.

Spor kariyerini sürdürürken bir yandan da Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği bölümünü yüksek onur öğrencisi olarak 3.5 yılda bitirdi ve aynı zamanda çift anadal yaptığı 4 senelik Spor Yöneticiliği bölümünü 2 yılda yüksek onur öğrencisi olarak bitirdi (ortalama olarak bölümü 2. sırada bitirdi).

Bir yandan örgün eğitimde kariyer yaparken bir yandan da açıktan Anadolu Üniversitesinde Adalet bölümünü bitirirdi. Şuanda yüksek lisans eğitimine devam etmektedir.


Kariyeri.


2010 yılında tekvando sporuna başlayan Sabancı, katıldığı Türkiye Şampiyonalarında dereceler elde ettikten sonra 2014 yılında İstanbul İl Gençlik Müdürlüğü Spor Kulübüne ardından 2016 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübüne transfer oldu.

2016 yılında Uluslararası maçta ülkesini ilk kez milli takım adına temsil ederek bronz madalya kazandı. Siyah kuşak 4. Dan seviyesinde olan milli sporcu, bu başarısının ardından Türkiye ve Uluslararası açık turnuvalarda aldığı madalyalardan sonra 2018 yılında yeniden milli takım adına katıldığı Uluslararası yarışmada bu sefer ülkesine altın madalya kazandırmıştır.


Tekvando’nun yanı sıra bir çok branşa ilgi duyan milli sporcu 2018 yılında Marmara Üniversitesi Cimnastik takımına seçilerek katıldığı Türkiye Üniversiteler arası yarışmada 3’lük elde etti. Yine aynı dönemde katıldığı Türkiye Plaj Hentol yarışmasında takım arkadaşlarıyla 5.lik elde ettiler ve Türkiye Üniversiteler Kros Şampiyonasında takımca 9.sırada tamamladılar.


Spor yapmayı ve yaptırmayı hayatının felsefesi haline getiren milli sporcu bir yandan kariyerinin basamaklarını tırmanırken bir yandan da Cimnastik ve Tekvando alanında eğitimler vermektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz