55. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tipi’ni (TUR 2019) Bora-Hansgrohe (Almanya) ekibinin Avusturyalı bisikletçisi Felix Grossschartner kazandı.

İstanbul Sultanahmet Meydanı’nda 16 Nisan’da başlayan ÇEŞİT 2019’un Sakarya ile İstanbul ortasındaki 172,4 kilometrelik altıncı ve son etabı yapıldı. Avrasya Tüneli’nden geçen bisikletçiler, Sultanahmet Meydanı’nda finiş noktasına ulaştı.

Bora-Hansgrohe kadrosunun 25 yaşındaki bisikletçisi Grossschartner, altı etap sonunda elde ettiği 24 saat 53 dakika 58 saniyelik derecesiyle genel klasmanda birinci sırada yer alarak turkuaz mayonun sahibi oldu ve TIP 2019’da şampiyonluğu elde etti.

Grossschartner’i 19 saniye geriden takip eden BAE Emirates ekibinden (Birleşik Arap Emirlikleri) İtalyan bisikletçi Valerio Conti ikinci, 25 saniye geriden takip eden Astana (Kazakistan) grubundan Eritreli Merhawi Kudus ise ÇEŞİT 2019’da üçüncü oldu.

55. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tipi’nin altıncı ve son etabını ise 4 saat 10 dakika 41 saniyelik müddetiyle Lotto Soudal (Belçika) takımının Avustralyalı bisikletçisi Caleb Ewan birinci sırada tamamladı.

TIP 2019’un birinci 2 etabını birinci sırada tamamlayan Bora-Hansgrohe grubunun İrlandalı bisikletçisi Sam Bennett, en yeterli sprintere verilen yeşil mayoyu kazandı. Bennett, bu mayoya tertipte üst üste ikinci sefer ulaştı.

Tertipte en güzel tırmanışçının elde ettiği kırmızı mayoyu, Sport Vlaanderen-Baloise (Belçika) grubunun Belçikalı sportmeni Thimo Willems elde etti.

55. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tipi’nde Türkiye hoşlukları klasmanında ise ulusal sportmen Feritcan Şamlı, birinci etabın akabinde giydiği ve hiç çıkarmadığı beyaz mayonun sahibi oldu.

CİNS 2019’da dereceye giren sportmenler şunlar:

Genel klasman önderi: Felix Grossschartner (Turkuaz mayo)

En uygun tırmanışçı: Thimo Willems (Kırmızı mayo)

Sprint başkanı: Sam Bennett (Yeşil mayo)

Türkiye Hoşlukları önderi: Feritcan Şamlı (Beyaz mayo)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz