Avrupa şampiyonalarında 9. sefer kürsünün en üst basamağına çıkarak Türk güreş tarihine geçen İstek Kayaalp, futbolun spor olmaktan çıktığını söyledi.

İstek Kayaalp, kırdığı rekorun akabinde Anadolu Ajansına yaptığı ziyarette, güreşin zorluğu, nişanlanlandıktan sonra hayatındaki değişikler, iki yıldır yaşadığı sakatlığın geç fark edilmesi, sanayileşen futbol ve medyanın olimpik sporlara “ilgisizliğine” ait değerlendirmelerde bulundu.

Elde ettiği muvaffakiyetleri öncelikle yeteneğe ve çok çalışmaya bağlayan İstek, “Üst üste kazanmanın zorluğunu bana sorsunlar. Kimilerine kolay gelse de benim için zordu. Bazen ben de inanamıyorum, ‘9 şampiyonluk ne orta oldu’ diye. Katılmadığım için Türkiye şampiyonluğum o kadar yoktur. Kolay bir muvaffakiyet değil. Az bir şey çalışmasam durum çok farklı olur. İnşallah 10 tane olur.” dedi.

Olimpiyat şampiyonluğunun en büyük amacı olduğunu yineleyen İstek Kayaalp, Londra 2012’de yarı final, Rio 2016’da ise finalde yenildiği Kübalı Mijain Lopez hakkında “2020 Tokyo Olimpiyatları’na katılır mı bilmiyorum. Seneye 38-39 yaşına gelecek bir adamı da yenerim diye düşünüyorum.” tabirlerini kullandı.

Medyaya futbol eleştirisi

Avrupa şampiyonluğu sayısı 9 olan bir atletin basında yeteri kadar yer almamasını eleştiren İstek, “Şampiyonluklarımız sıradanlaştı sanırım.” göndermesini yaptı.

Sadece şampiyon olduğu günlerde hatırlandığını ve gündemde kendisine yer bulduğunu vurgulayan İstek, “İnsanlar tarafından çok takip ediliyoruz lakin o günlük oluyor. Mesela Romanya’da finale kadar 4 maçım verilmedi. Bence onlar da çok izlenirdi.” diye konuştu.

Spor basının içeriğini büyük oranda futbolun oluşturmasının adil olmadığına dikkati çeken şampiyon güreşçi, kelamlarına şöyle devam etti:

“Aslına bakarsanız futbol spor değil, iktisat. Acayip paraların döndüğü bir kesim. Bu mevzuyla ilgili sitemim yok. Allan’tan toplumsal medya var da başarılarımız daha çok şahsa ulaşıyor. Kabullendik artık, sonuçta 9. Avrupa şampiyonluğumuz.”

“Yaptığımız ağır işçilik”

Kayaalp, fıtık sorununu 2 yıl sonra farkettiklerini, bunun da geçen yıl dünya şampiyonluğunu kaçırmasında hakem kararlarıyla birlikte tesirli olduğunu söyledi.

Dünya şampiyonasının akabinde gördüğü tedavi sonucunda çok düzgün bir hazırlık periyodu geçirdiğini lakin Avrupa Şampiyonası’ndan kısa müddet evvel fıtık sorununun nüksettiğini belirten İstek, “Bunu da şampiyona sırasında lokal anestezi sistemiyle çözdük. Tedaviye devam edeceğiz. Ağrılarımdan kurtulmak istiyorum. Sorunu çözersek 5 yıl tıpkı güçte, rahat devam ederim. Olimpiyat öncesi ameliyat zahmet, ameliyatsız tahlil neyse onu yaptırmak istiyorum.” dedi.

“Normal bir iş yapmıyoruz. Ağır emekçiyiz. Yaptığımız çok güç bir spor. Devamlı yük kaldırıyoruz.” diyen İstek, şunları söyledi:

“Doğal olarak boyun ve sırtımızı zorluyoruz. Yaptığımız iş kolay değil. Olağan bir insan olsaydım 2-3 yıl kasvet yaratmazdı lakin güreşçi olduğumuz için külfet oluyor. Lakin benim için hiç biri değerli değil, değerli olan tahlilini bulmamdı onu da buldum.”

Dünya Şampiyonası’na da “bomba gibi” hazırlanmak istediğini lisana getiren İstek, “İnanılmaz istekliyim. Dünya şampiyonluğunu yeniden alırsam yeni bir rekora daha gitmiş olacağım. Tokyo Olimpiyatları’na hazırlanmak için de 8 aylık bir program yapacağım.” halinde konuştu.

“Somurtkanlık kime zevk verir ki”

İnsanların hayat ve yaptıkları işten zevk alması gerektiğini aktaran İstek, “Neşeli, güler yüzlü, şakalaşmayı seven bir beşerim. Somurtarak yaşamak kime zevk verir ki?” diye sordu.

“Hem hayattan zevk aklacaksın hem yaptığın işi gülerek, eğlenerek yapacaksın.” sözünü kullanan İstek, şöyle devam etti:

“Bunu insanlara da yansıtacaksın. O vakit insanlara da daha hoş bir güç verirsin.Pozitif güç grubumuzun genelinde de var ancak en çok bende var. Hayat bu formda daha hoş oluyor. İnsan sıkılmıyor. Eğlenceli oluyor.”

“Et çorbasını hoş yaparım”

Şampiyon güreşçi, nişanlanmasının akabinde beslenme alışkanlıklarının “inanılmaz” değiştiğini lisana getirdi.

Nişanlısı Zeynep’in yönlendirmesiyle brokoli ve enginar yemeye başladığını söz eden İstek, “Nişanlandıktan sonra brokoli, enginar, salata falan yemeye başladım. Nişanlım bu mevzuyu daima bana hatırlatıyor ve çok takviye oluyor. Brokoli olsun, enginar olsun severek tüketiyorum. Çok et yediğimiz için dengelememiz gerekiyor.” halinde konuştu.

Et ve tavuk sote ile et çorbasını hoş yaptığını belirten İstek, sevdiği et çorbasını ise “Havucunu patatesini soğanını atıyorsunuz düdüklü tencerede kaynıyor. 5-10 tane de sarımsak atıyorsunuz. Eti de içine parçalıyorsunuz, esasen kendisi oluyor. Zerzevat yemeğine fazla girmiyorum.” halinde tanım etti.

Nişanlısı Zeynep ile birbirlerini “dengelediklerini” söyleyen İstek, “Alışkanlıklarım değişti. Evlendikten sonra programımın daha sistemli olacağını düşünüyorum. Bana koşu yaptırıyor ve çok yardımcı oluyor. Başarılı olmamı çok istiyor. Göl kenarına gidiyoruz o bisiklet sürüyor ben koşuyorum.” tabirlerini kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz