Devamı

  Farklı topu ile 2 tane raket üzerinden karşılıklı oynanan spor ‘’badminton’’

  Her ne kadar normal tenis ve masa tenisi ile benzerlik gösterse dahi, belli başlı bazı kuralları ile ayrılan bu oyunun temel amacı kaz tüyünden imal edilmiş topu file üzerinden rakibin sahasına düşürmektir. Özellikle her bireyin kolayca öğrenebileceği bu oyun günümüzde hem amatör hem de profesyonel olarak oynanıyor.

  31 Mayıs 1991’de Türkiye Badminton Federasyonu kurulmuştur. 104. üye olarak 3 Kasım 1991’de Uluslararası Badminton Federasyonu’na tam üye olmuştur. Türkiye’de ilk kez düzenlenen Badminton Ligi Tespit Müsabakaları 11 Bölgeden 24 takımın katılımı ile 4-7 Nisan 1994 tarihleri arasında Ankara’da gerçekleştirilmiştir. Üniversiteler 1. ve 2. Liginden başka, 10’u 1.Lig, 20’si Bölgesel lig olmak üzere toplam 30 kulübün mücadele ettiği deplasmanlı Badminton Ligi’ne 2000 yılında minikler ligi de dahil olmuştur.

  Üstelik şiddet ve birebir mücadele gerekmediğinden ailece yapılacak en keyifli ve eğlenceli spor dalları arasında da yer alıyor. Gaziemir Badminton Milli Takım Antrenörü Atakan Dinç, badminton ile ilgili detayları verdi.

  Badminton nasıl oynanır?

  Badminton bire bir ve çift olarak oynanan, her yaştan kişinin oynayabileceği salon sporu olmasına rağmen dışarıda sahilde hem spor hem de güzel bir ailece yapılabilecek  aktivite amaçlı eğlenceli bir branştır.

  Federasyon

  1991 yılında kurulan badminton federasyonu kurucu üyemiz ve ilk başkanımız İrfan Çalışır hocamızdır. Sırası ile Akın Taşkent, Prof. Dr. A. Faik İmamoğlu ve 2004’ten bu yana başkanımız  Murat Özmekik’tir.

  Malzeme

  Şuan ki başkanımız Murat Özmekik tarafından kurulan TBF markası ile federasyonumuz kendi malzemesini kendi üretmektedir.

  Temel kuralları nelerdir?

  Badminton bir kort sporu olduğu için tek sahası 13.40 m uzunluğunda 5.18 m eninde çift sahası 13.40 m uzunluğunda 6.10 m uzunluğunda file yüksekliği 1.55 metredir.

  Badminton da kazanılmış 2 set üzerinden toplamda 3 setlik 21 sayı üzerinde oynanır ve  20-20 olduğu zaman 2 fark olana  kadar taki 29-29 da 30. Sayı alan o seti almış olur. Servis atışları Tek sayılar soldan çift sayılar sağdan kullanılır. Puanlama bu şekilde gerçekleşir.

  Atakan Dinç’e Türkiye’deki badminton talebi sorduğumuzda şöyle cevap verdi: ‘’2021 yılında olimpik branşlarda hem lisans hem de madalya sıralamasında Türkiye’de sıralamasında 3. Sıradayız.’’

  Kaç yaş grubuna tavsiye dersiniz?

  Spora başlama yaşı 7 yaşında başlayıp 7 den 70’e herkesin oynayabileceği hatta dede torunun bile oynayabileceği bir branşız.

  Müsabakaları, olimpiyatları var mıdır?

  81 ilde olup her yıl yaş kategorisinde Türkiye Şampiyonası düzenleniyor.1972 Münih Yaz Olimpiyatları’nda badminton ilk kez olimpik branş olmuştur. Ülkemizde ise ilk olarak 2012 Londra Yaz Olimpiyatları’nda Neslihan Yiğit 2016 Rio Olimpiyatları’nda Özge Bayrak ve 2021 Tokyo’da ise Neslihan Yiğit ülkemizi temsil edecektir.

  Son zamanlarda badminton terimi olan airbadminton nedir?

  Airbadminton, Dünya Federasyonun bütün her kesimin badmintonu tanıması için badminton topunun rüzgarda uçmaması için bilimsel bir çalışma yaparak yeni bir top üretti ve önümüzdeki yıllarda artık hem plaj hem çim turnuvaları ile her kesime ulaşmayı hedefliyor.

  Şuan hazırlandığınız maç var mı?

  Temmuz 12-16 sında 15 yaş Avrupa Şampiyonası seçmesi , 5-8 Ağustos U 17 Turkey Open ve sporcularımızın bulunduğu Türkiye Şampiyonaları’na son sürat çalışmaktayız.

  Paralimpik branşı, olimpiyatları var mı?

  Atakan Dinç ve sporcuları

  Paralimpik olarak kendim 5 senedir İzmir/Buca Belediyesi Spor Kulübü hocalığı yapıp Türkiye Şampiyoları’na katılıyoruz. Olimpiyatlarda ise ilk kez bu sene Tokyo’da Parabadminton branşı yarışacak.

  Bu spor hakkında genel görüşleriniz ve tavsiyeleriniz nelerdir?

  Bir milli takım antrenörü olarak ülkemizde kulüplerin daha fazla arkamızda durmasını, maddi ve manevi destek vermesini diliyorum. Çünkü federasyonumuz tarafından malzeme yardımı zaten yapılıyor ama bazı büyük kulüpler ile yarışmak için daha çok malzemeye, daha fazla turnuvaya gidilmesi gerektiğini düşünüyorum. Her spora belediyeler ve federasyonlar tarafından destek verilmeli. Az talepli, badminton gibi sporlara ise daha fazla destek gösterilmelidir. Ben elimden geldiği kadar hatta daha fazlası ile mücadele ediyorum ve etmeye devam edeceğim.

  İlgili Haberler

  Yorumlar

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Sosyal Medya

  EN SON HABERLER

  SUALTI HOKEYİNİN BAŞARILI SPORCUSU: İREM KÖKBAŞ

  Türkiye’nin Milli Sualtı Hokey Sporcusu İrem Kökbaş, Europeworldspor’un konuğu oldu. Elde ettiği şampiyonluklarla adını duyuran sporcu, genç girişimci olarak attığı büyük adımla hayallerini başka...

  MUHAMMET KARAVUŞ EUROPE WORD SPOR’DA

  EUROPE WORLD SPOR AİLESİNE YENİ SPORCULAR KATMAYA DEVAM EDİYOR MUHAMMET KARAVUŞ SPORUN NABZINI TUTAN SAYFA EUROPE WORLD SPORDA...

  NİL DUR DURAK BİLMİYOR ! ÖNCE AVRUPA SONRA DÜNYA ŞAMPİYONLUĞU ŞİMDİ İSE GÖZÜ KONYA’DA

  Ard arda Avrupa 1.liği ve Dünya 2’liği elde ettin harika bir skor vardı neler söylemek istersin?  Bu benim ikinci uluslararası yarışmamdı. Şubat ayında Dubaide yapılan...

  ŞAMPİYON EUROPE WORLD SPOR’DA !

  5.İslami Dayanışma Oyunların’da üstün başarı elde eden genç yetenek Milli Sporcu Özlem BECEREK Şampiyonluğun hemen ardından Mehmet efe DİNÇ’in sorularını yanıtladı. 5.İslami Dayanışma Oyunlarında...

  Muhammet Karavuş Kimdir

  Muhammet Karavuş Muhammet Karavuş Kimdir