Uzun zaman sonra takvimlere geri dönüş yapan İstanbul Park, seyir zevki açısından büyük bir zevk sunsa da yarış en iyi nereden izlenirse bu zevk gittikçe artar? Hangi tribünler en iyi Formula 1 seyir zevkini sunar? En kapsamlı görüş alanına hangi tribün sahip? Hangi tribünü seçmeliyiz? Bu soruları Motorsport Türkiye ekibi olarak ele aldık.

Daha önceki senelerde, İstanbul Park’ta yapılan Türkiye Grand Prix’sinde tribünler, değişiklik gösteren bilet fiyatlarına göre Bronze, Silver, Gold ve Supergold olarak dört kategoriye ayrılmıştı. Bu kategorilerde start finiş düzlüğü üzerinde bulunan ana tribün, Gold ve Supergold kategorilerindeydi. Kalan sekiz tribün ise Bronze ve Silver kategorilerine ayrılmıştı.

Ancak 2020’de yapılması planlanan Türkiye Grand Prix’sinin açık tribün fiyatlarının günlük 30 lira olması ile beraber, bu karşılaştırmanın daha net bir fikir sunması önemini artırmakta. Bununla beraber her tribün kendine özgü artılara ve eksilere de sahip. Gelin beraber bunlara göz atalım.

Öncelikle her tribün, karşısında en az bir tane televizyon yayını ekranı bulundurmakta. Yani pistteki aksiyon sizin önünüzde devam etmiyor olsa bile bu aksiyonu, önünüzdeki büyük ekran televizyonlardan takip edebiliyorsunuz.

Ana tribün ve Gold açık alan:

Gold 1, Platinum, Gold 2 ve Gold 3 kategorisinde bulunan ve ana düzlük üzerine konumlanmış olan ana tribün, start-finiş düzlüğünün tüm aksiyonunu net bir şekilde ortaya koymakta. Bununla beraber pistin yapısı sebebiyle 1. virajın, ana düzlüğe göre daha derin bir noktada bulunması, ana tribünün bir kısmının ilk virajı ve ikinci viraj kompleksinin bir kısmı da görülebiliyor.

Buna ek olarak ana tribün, start-finiş düzlüğünde olması nedeniyle pit yolu aksiyonunun izlenmesine de fırsat tanımakta.

Açık alan tribünleri arasında bulunan bir diğer tribün ise, ana tribünün hemen yanında bulunan Gold açık alan tribünü. Bu açık alan tribününü, açık alandaki tribünün özelliklerini ve ana tribünün görüş açısını içinde barındırıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz