Milletlerarası arenada son yıllarda bayan voleyboluna damga vuran Türk ekipleri, bu dönem istediği noktaya gelemedi.

Bayanlar CEV Şampiyonlar Ligi’nde bu dönem 3 kadroyla temsil edilen Türkiye, 10 yıl sonra birinci defa finalde yer alamadı. Geride kalan 9 dönemin hepsinde Avrupa’nın bir numaralı kupasında final oynama başarısı gösteren Türkiye, 10 yıl sonra şampiyonluk maçının dışında kaldı.

Son olarak 2009 yılında bir Türk kadrosunun finale kalamadığı CEV Şampiyonlar Ligi’nde bu dönem Türkiye’yi Vakıfbank, Fenerbahçe Opet ve Eczacıbaşı VitrA temsil etti.

CEV Şampiyonlar Ligi’nde bu dönem gidilen format değişikliğiyle uzun yıllar sonra Dörtlü Final tertibinden vazgeçildi. 2009’dan sonra her dönem final oynayan Türk takımları, sistemin değiştiği birinci yılda şampiyonluk maçına çıkamadı.

Kupanın 1 numaralı favorisi yarı finalde elendi

Son 2 yılın şampiyonu VakıfBank, kupaya yarı finalde veda etti.

Kupanın en değerli favorisi olarak gösterilen sarı-siyahlılar, yarı finalde İtalya temsilcisi Igor Gorgonzola’ya dramatik bir halde elendi.

Birinci maçı İstanbul’da 3-0 kaybeden VakıfBank, deplasmanda 3-1 kazanarak çeşidi altın sete götürdü. Altın sette rakibine 16-14 yenilen VakıfBank, tam 3 yıl sonra finalin dışında kaldı.

Fenerbahçe Opet de yarı finalde kaybetti

Fenerbahçe Opet de yarı finalde şampiyonaya veda etti.

Sarı-lacivertliler, bir diğer İtalyan temsilcisi Imoco Volley’e iki maçta da 3-0 yenildi ve 2012 yılında kazandığı kupada finale kalamadı.

Eczacıbaşı VitrA yarı finali göremedi

Dönem başı kupanın favorileri ortasında gösterilen Eczacıbaşı VitrA, yarı finali göremedi.

Çeyrek finalde İtalyan temsilcisi Imoco Volley’i deplasmanda 3-0 yenen turuncu-beyazlılar, İstanbul’da avantajını koruyamadı ve rakibine 3-1 yenildi. Altın seti de kaybeden Eczacıbaşı VitrA, 2015 yılında kazandığı kupada yarı finali göremeden elendi.

Son 8 dönemin 6’sı Türk kadroları kazanmıştı

Bayanlar CEV Şampiyonlar Ligi’nde bu dönem finale kalamayan Türk kadroları, bu tertipte son yıllara damga vurmuştu.

Geride kalan 8 dönemin 6’sında Türk ekipleri VakıfBank’la 4, Eczacıbaşı VitrA ve Fenerbahçe’yle birer şampiyonluk almıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz