Devamı

  ATICILIĞIN BAŞARILI SPORCUSU: CANAN TÜRKOĞLU

  Küçük yaşta başladığı spor hayatında çeşitli branşlarda bulunarak başarı sağlayan Atıcılık Milli Takım sporcusu ve Atıcılık Antrenörü Canan Türkoğlu EuropeWorldSpor’un konuğu oldu.

  Kendini Tanıtır Mısın Canan Türkoğlu Kimdir?

  1986 Ankara doğumluyum ve Ankara da yaşıyorum. Çok küçük yaşlarda spora jimnastikle başladım.7-9 yaşları arasında jimnastik yaptım. 9-24 yaşları arasında Taekwondo sporu yaptım. Bir sakatlık nedeniyle bırakmak durumunda kaldım. Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu-Antrenörlük bölümü mezunuyum. Şuanda Atıcılık sporu antrenörlüğü yapıyorum ve Atıcılık Milli Takım sporcusuyum.

  Atıcılık Nasıl Bir Spor dalı. Bu Sporu Yapabilmek İçin Gereken Özellikler Nelerdir?

  Atıcılılık sporu fiziksel ve psikolojik performansın birleşmesi ile ortaya çıkan yoğun konsantrasyon, dikkat ve emniyet gerektiren bir spor branşıdır. Olimpik bir spor branşıdır. Atıcılık sporlarında kullanılan materyaller ve malzemeler(silah, mermi,saçma) nedeniyle emniyet kurallarının üst düzeyde tutulması bu sporu yapan kişiler(Antrenör,sporcu,hakem,yöneticiler) için birinci önceliktir. Bu sporu yapabilmek için gereken özellikler; atletik ve spora yatkın olmak, cesur, serinkanlı,sakin yapılı olmak, konsantrasyon yeteneğinin yüksek olması, dayanıklı,istekli,sabırlı olmak, sağlıklı bir psikolojiye sahip olmak.

  Sen Nasıl Başladın Bu Spora?

  Atıcılık sporuna başlamam şu şekilde oldu, üniversitede ilk kez açılan atıcılık topluluğuna üye oldum, o sıralar sakatlığım nedeniyle tedaviye gidip geliyordum ve uzun yıllar çok severek yaptığım Taekwondo branşını bırakma kararını yeni almıştım.

  Atıcılık topluluğunda 10 metre havalı tabanca branşı ile tanıştım ve bu spora başladım.3 yıl sonrada 25 metre ateşli silahlar spor tabanca branşına başladım ve iki branşıda yaparak devam ettim.

  11 yıldır olimpik atıcılık branşlarını yapıyorum ve kendime ait; Üniversiteler arası Türkiye Şampiyonluğu, birçok Türkiye şampiyonluğu, 8 defa Türkiye Rekoru, İslam Oyunları 5., Akdeniz Oyunları 5. ve birçok dünya kupası,Dünya Şampiyonası,Avrupa Şampiyonası sıralaması sahibiyim.

  Olimpik olmayan fakat dünyada çok yaygın bir şekilde yapılan parkur atıcılığı İDPA ( International Defensive Pistol Association) sporunu lisanslı yapan ilk kadın atıcıyım.

  Atıcılıkta Seni En Çok Zorlayan Neler Oluyor?

  Her spor da olduğu gibi Atıcılık sporunun da zor tarafları var. Disiplinli ve planlı bir yaşam tarzınızın olması gerekir.İş hayatı ve performans sporcusu olmak zor ve ikisini birlikte yürütmek zorundayım.

  Bu durum fiziksel yorgunluğa ve bazen zihinsel yoğunluğa neden oluyor ve  atış antrenmanlarımda konsantrasyon güçlüğü oluşturabiliyor. Ama atıcılık sporunun mentalitesi bana uygun o yüzden zorluklarına rağmen severek yapıyorum.

  Pandemi Dönemi Senin İçin Nasıl Geçiyor? Çalışmalarını Nasıl Gerçekleştiriyorsun?

  Pandemi döneminin ilk zamanlarında yeni normallere adaptasyon kolay olmadı fakat dünyanın genel sorunu haline gelmiş bir salgını kabullenip yaşam alanlarımızı daraltarak devam etmemiz gerekti.

  Antrenman yaptığımız atış poligonları ve spor tesislerinin kapalı olması daha çok evde antrenman yapmaya elverişli oldu. Fiziksel antrenmanlarımı mat Pilates,yoga,lastik ve küçük ağırlıklarla çalıştım.

  Atış antrenmanlarımı evde kısa mesafede küçültülmüş hedef kartlarına nişan alarak, atış yapmadan, kuru tetik antrenmanları ve mental antrenmanlar olarak çalıştım.

  Kulübünün Sana Olan Desteği Nasıl?

  Uzun yıllardır İstanbul kulüpleri adına yarışıyorum. Şuanda İstanbul Yakacık Atıcılık ve Avcılık spor kulübü sporcusuyum. Kulüp yönetimi, antrenör ve sporcu arkadaşlarımın her zaman desteği ve katkıları büyüktür.

  Motivasyonunu Nasıl Koruyorsun?

  Motivasyonumu korumamda kendime yardımcı olacak ilk kişi benim ve sonrasında hayatımdaki insanlar. Bu bilinçle kendime su soruları sorarım Başarmak mı istiyorsun?

  Bahane mı üretmek mı istiyorsun? Ve sorularımın cevabı tabii ki Başarmak!

  Bu da benim içsel motivasyonumu yüksek tutmamı sağlıyor. Kendime, neden başladığımı,nerede olduğumu ve nereye gideceğimi de sık sık hatırlatırım ve bütün bu düşüncelerin toplamı beni motive olmaya odaklıyor.

  Yine beni destekleyen ailem,dostlarım,antrenör,sporcu arkadaşlarım,spor psikoloğum, iş arkadaşlarım,sporcularım,velilerimiz hepsinin hayatımda ki yeri benim motivasyonumu arttırıyor bence…

  Bu Spor Beslenme Ve Sosyal Yaşantında Nasıl Bir Rol Oynuyor?

  Sağlıklı beslenmemin,düzenli bir sosyal yaşantımın olmasında sporcu olmamın büyük bir rolü var.Sedanter insanların zorlandığı sağlıklı yaşam tarzını bana sağladığını düşünüyorum.

  Atıcılıkta Bugüne Kadar Seninle Olan En Büyük Destekçilerin Kimler?

  Bu sporda ilk günden itibaren bana inanan ve manevi desteğini gördüğüm,en zor zamanlarımda bile yanımda olduklarını fazlasıyla hissettiren birkaç kişi var,isimlerini tek tek veremeyeceğim ama onlar kendilerini biliyorlar.Hepsini ayrı ayrı seviyor ve saygı duyuyorum,sizin aracılığınızla teşekkür ediyorum.

  HER ŞEYE RAĞMEN MUTLU OLUN VE GÜLÜMSEYİN

  Her Geçen Gün Genç Yetenekler Bu Spora Dahil Oluyor. Onlara Neler Söylemek İstersin?

  Öncelikle yaptıkları spor branşı çok spesifik bir spor. Hayatlarına fiziksel,ruhsal yönde birçok olumlu etkisi var ve bütün bunları bilerek devam etmelerini söyleyebilirim.

  “Sporda, kazanmak olduğu kadar kaybetmenin de olduğunu ve başarısızlıkların bir son olmadığını,hedeflerine ilerlemek için yeteneklerinin yanı sıra disiplinli ve özverili çalışmanın ancak sizi başarıya ulaştırabileceğini unutmayın…Her şeye rağmen mutlu olun ve gülümseyin …”

  Atıcılıkta Hedeflerin Neler?

  Sporumu sağlıklı ve uzun yıllar başarılı bir şekilde devam ettirmek istiyorum. Olimpiyatlarda yarışmak, orada ülkemizi başarılı bir şekilde temsil etmek istiyorum.

  Son Olarak Europeworldspor Sayfamız Hakkında Düşüncelerin Neler?

  Sayfanız dan önce sevgili dostum,Basın Danışmanım Mehmet Efe‘yi spora ve sporcuya olan desteği için tebrik ediyorum. EuropeWoldSpor sayfasının Türkiye’de sporcular ve sporseverlere takip edilebilecek güzel bir spor sayfası olduğunu,sporcuların sportif performanslarını,başarılarını yakından takip edebileceğimiz sporla dolu dolu güzel bir haber sayfası olmuş,emeği geçen herkese teşekkür ediyorum,sevgi ve saygılarımla.

  İlgili Haberler

  Yorumlar

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Sosyal Medya

  EN SON HABERLER

  SUALTI HOKEYİNİN BAŞARILI SPORCUSU: İREM KÖKBAŞ

  Türkiye’nin Milli Sualtı Hokey Sporcusu İrem Kökbaş, Europeworldspor’un konuğu oldu. Elde ettiği şampiyonluklarla adını duyuran sporcu, genç girişimci olarak attığı büyük adımla hayallerini başka...

  MUHAMMET KARAVUŞ EUROPE WORD SPOR’DA

  EUROPE WORLD SPOR AİLESİNE YENİ SPORCULAR KATMAYA DEVAM EDİYOR MUHAMMET KARAVUŞ SPORUN NABZINI TUTAN SAYFA EUROPE WORLD SPORDA...

  NİL DUR DURAK BİLMİYOR ! ÖNCE AVRUPA SONRA DÜNYA ŞAMPİYONLUĞU ŞİMDİ İSE GÖZÜ KONYA’DA

  Ard arda Avrupa 1.liği ve Dünya 2’liği elde ettin harika bir skor vardı neler söylemek istersin?  Bu benim ikinci uluslararası yarışmamdı. Şubat ayında Dubaide yapılan...

  ŞAMPİYON EUROPE WORLD SPOR’DA !

  5.İslami Dayanışma Oyunların’da üstün başarı elde eden genç yetenek Milli Sporcu Özlem BECEREK Şampiyonluğun hemen ardından Mehmet efe DİNÇ’in sorularını yanıtladı. 5.İslami Dayanışma Oyunlarında...

  Muhammet Karavuş Kimdir

  Muhammet Karavuş Muhammet Karavuş Kimdir