Merhaba Raziye , öncelikle röportaj teklifimizi kırmadığın için teşekkür ederiz ,Seni tanıyabilir miyiz?

Ben teşekkür ederim sizinle röportaj yapmak benim için çok büyük mutluluk ben Raziye Dayanç, 20 yaşındayım, Ankara’da yaşıyorum. Yıldırım Beyazıt Üniversitesinde spor bilimleri bölümünde okuyorum.

Hangi takımda oynuyorsun? Kaç yıldır bu sporun içindesin?

İlk oynadığım takım Ülker’di daha sonra Zirve, Eryaman Tofaş, Nesibe Aydın, Teknobasket ve geçen sene Altınel’de oynadım 13 yaşında başladım 7 yıldır bu sporlayım.

Basketbolculara çokça sorulan soruyu biz de Raziye’ye sorduk. ‘’Boyun kaç?’’ dedik. Boyunun 1.65 cm olduğunu söyleyen Raziye önemli olan boy değil, yeteneğini sergilemek olduğunu belirtti.

Basketbol topuna olan bağlılığını biliyoruz bu durumu bize betimle dersek nasıl anlatırsın?

Basketbol topuna olan bağlılığım arkadaşlar arasında da konu olmuştur. Onu her zaman en yakın arkadaşım olarak görüyorum. Onunla ne kadar çok vakit geçirirsem attığım sayılarda, isabetlerimde çok büyük katkısı olduğunu düşünüyorum. Ciddi anlamda onunla yatıp onunla kalkıyorum diyebilirim.

Transfer teklifleri aldığın zamanlar olmuştur. O maçlara çıkığında nasıl hissediyorsun?

Dikkatimizi uzun süre tek bir eylem ya da uyarıcı üzerinde yoğunlaştırma kabiliyetimiz, birçok farklı faktöre bağlıdır. Bunlar kişisel, çevresel etkiler olabilir. Ben maçlarıma oldukça yoğun odaklanan bir sporcuyumdur. Bu sayede oyuna çıktığımda sadece maça odaklanabiliyorum. Tamamen o an’a konsantre oluyorum, saha içinde soğukkanlıyım diyebilirim.

Türkiye’de ki basketbol ligi hakkında görüşlerin nelerdir?

Türkiye’de ki basketbol ligi hakkındaki görüşlerim daha fazla değer verilmesini istiyorum. Bu spora aynı zamanda genç yeteneklere daha fazla süre verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu süreler artırılırsa daha iyi kişilerin keşfedileceğine inanıyorum.

Favori basketbolcun kim? Neden?

Favori basketbolcum Russell Westbrook. Onun hırsı, isteği, oynayış şekli, yaşadığı olumsuz duruma rağmen basketbola olan bağlılığı, giyim tarzı genel olarak her şeyiyle idolüm favorim.

Hiç basketbolu bırakmak istedin mi ya da bırakmak zorunda kaldın mı?

Hiç basketbolu bırakmak istemedim ama bu sene bırakmak zorunda kaldım. Yaşadığım sakatlıktan dolayı sadece 2 maç yapabilmiştim. Daha sonra ön çapraz bağım koptu, ameliyat olmasam oynayamayacaktım. Ameliyatımı oldum, üzerinden 2.5 ay kadar geçti dizimi güçlendiriyorum. Eskisinden çok daha güçlü döneceğimi biliyorum. Bu sürede şutlarımda gelişti çünkü basketbola yönelik en fazla yapabildiğim şey şu anlık şut atmaktır. Yeni sezonda belki yarısına yetişirim belki tamamına bilemiyorum ama eskisinden çok daha güçlü döneceğimi biliyorum.

Senin gibi genç yeteneklere spor hakkında buradan fikir, nasihat verecek olsaydın bu ne olurdu?

Genç yeteneklere vermek istediğim fikir asla pes etmemeleridir. Gerçekten istiyorlarsa bırakmadıkları sürece her zaman şansları vardır. Daha çok hata yapsınlar ve yaptıkları hataları saymasınlar isterim, sonunda mükemmel olacaklar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz