M.Akif Ersoy Üniversitesi son sınıf öğrencisi olan 21 yaşındaki Gülten GÜL, Antalya Belek Golf Academy’de Cahit Kaya’nın yanında asistan hocalık yapıyor. 10 yaşından bu yana Golf’e gönül vermiş sporcumuza Kurumumuz adına 2020Tokyo Olimpiyatın’da göstereceği Performans’da başarılar diliyoruz.

GÜLTEN GÜL / CAHİT KAYA


GOLF SPORUYLA 10 Yaşında tanıştım

23 Nisan şenliklerinde Cahit Kaya ile tanıştım. Benim bu sporu yapabileceğime inandı ve beni de inandırdı. O günden sonra yollarımız hiç ayrılmadı.’’

Golf nasıl yapılır, nelere dikkat edilmelidir, puanlaması, müsabakaları nasıl gerçekleşir?

Golf çantasında bir oyuncu maksimum 14 golf sopası bulundurabilir. Oyuncu topu atmak istediği mesafeye göre kullanacağı sopayı seçer. Tee ise bir diğer önemli ekipmandır.

İlk vuruşu yaparken topun hava da durmasını sağlar. Eldiven golf için önemli ekipmanlardan bir diğeridir. Sopayı daha iyi kavramamızı sağlar. Diğer önemli unsurlar ise oyunun konforu için iyi bir golf ayakkabısı ve şapkadır.

Golf sporu 18 çukurdan oluşan bir saha da oynanır. En fazla 4 kişilik gruplarla çıkabilirsiniz sahaya. Her çukurun mesafesine göre vuruş sayısı vardır. Bunlara ”Par” diyoruz. 3-4 ve 5 Par’dan oluşur.

Bunların bir üst vuruşu bogey(+1)  iken bir alt vuruşu birdiedir (-1). Ve 18 çukurun sonunda sahanın toplam par sayısın üstünde mi altında mı oynadığımızı hesaplarız. Golf oynarken en çok rakibine ve sahaya davranışa dikkat edilmelidir aslında. Rakibinin konsantrasyonunu bozmamalı ve sahada bozduğumuz şeyleri düzeltmeliyiz. Kendi oyunumuzda ise bence en önemli dikkat edilmesi gereken şey kısa oyundur. Müsabakalarda genellikle her bir grup için bitirme süresi ortalama 4 saattir.

Kural ihlalinde neler olur?

Her kural ihlalinin cezası farklıdır. Mesela topunuz suya gittiğinde +1 vuruş ceza alırsınız.

Topunuz kayboldu bulamıyorsunuz eski yerinizden +1 vuruş ile yeni bir top ile oynayabilirsiniz.

Golf’un sizin hayatınızdaki yeri nedir? Sosyal hayatını nasıl etkiliyor?

Golf benim için hobi den çok bir meslek. Çok küçük yaşta başladım. Ve hayatımda hep golf oldu. Okuldan çıkıp Golf oynamaya giderdim. Sosyal hayatımın aslında büyük çoğunluğu golf. Boş kaldığım an kendimi golf sahasında buluyorum. Golf benim hayatım.

Kaç senedir Milli Sporcusunuz, ülkemizi en son hangi ülkede hangi maçta temsil ettiniz?

Yaklaşık olarak 6 yıldır milli sporcuyum. En son 2019 Avrupa Kadınlar Takım Şampiyonasında ülkemizi temsil ettim.

Şuan Olimpiyata hazırlanıyorsun, antrenmanlar nasıl geçiyor?

Haftanın 6 günü sabah saatlerinde 18 çukur, öğleden sonra ise range ve kısa oyun antrenmanları ile geçiyor. Olimpiyat için çok sıkı çalışmak gerekiyor. Ülkemizi en güzel şekilde temsil etmek için elimden geleni yapıyorum ve yapmaya devam edeceğim.

Genç sporculara, bu alana yönelmek isteyenlere öneri, tecrübe ve eleştirileriniz nelerdir?

Eğer ilk kez golf oynayacaklar ise sakın yapamıyorum diye pes etmesinler.
Her spor emek ister ama golf sakinlik ve emek ister.

7’den 70’e herkesin golf’u sevmesinin nedenlerinden bir tanesi de budur aslında. Sakinlik. Golf oynarken sinirlenmemek sakin kalmak çok önemlidir. Bir çukuru kötü yaptım diye sinirlenmeniz, üzülmeniz geriye kalan 17 çukurunuz’a engel olabilir. Kendinize inanın her ne sporu yaparsanız yapın kendinize inanın. İnanmadığınız bir işte başarılı olamazsınız.

Son zamanlarda sporcuya ve spora medyada çok fazla yer verilmemesinden dolayı üzgün olduğunu bundan dolayı’da Europe World Spor-TR’in yeni projesini çok beğendiğini ve desteklediğini dile getiren Gül; Bu proje sayesinde artık ülkemizde spor denilince akla ilk gelen futbol düşüncesini kaldırabileceğimize inanıyorum. Ülkemizde Pentatlon ve diğer bir çok spor branşlarında başarılı Milli sporcular var. Türkiye ,Avrupa ve Dünya turnuvalarında 1.liği almış sporcular ne yazık ki medya’da pek duyurulmadığından veya sadece bir kaç gün haber oldukları için ne sporcunun başarısı nede yaptığı branş tanınıyor .

europewordsportr ekibine teşekkür ederim. Bu proje ile bir çok başarılı sporcu ve branşı öğrenileceğine inanıyorum ”dedi

EUROPE WORLD SPOR-TR /ANKARA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz