15 Türkiye, 2 Avrupa ve 1 kez de dünya şampiyonluğu yakalayan Milli Halterci Ayşegül Çakın 10 yıl önce tanıştığı Halter sporunu ve süregelen başarısını Europe World Spor’a anlattı.

Biraz kendinizden bahseder misiniz? Ayşegül Çakın kimdir?

24 Haziran 1999 yılında Aydın’da doğdum. İkiz kardeşim ve iki erkek kardeşim daha var. Boş zamanlarımda film izlemeyi, müzik dinlemeyi ve meditasyon yapmayı tercih ediyorum. Bu yıl beden eğitimi ve spor öğretmenliği bölümünü bitirdim. Umarım en yakın zamanda hayal ettiğim gibi beden eğitimi öğretmeni olarak mesleğe başlamış olacağım.

Halterle tanışma sürecinizi sormak istiyorum. Nasıl başladı bu hikaye?


Haltere 12 yaşımda ikiz kardeşimle birlikte başladım. İlk zamanlar hobi olarak başladığım bu spor, aynı yıl yapılan minikler Türkiye şampiyonasında birinci olmamla birlikte hedeflerim hobi olmaktan çıktı. Böylece ailemin ve hocamında desteğiyle halter sporuna daha sıkı sarıldım.

Başarılarınızdan bahsetmek istiyorum biraz da… Sayısız Türkiye şampiyonluğu ve dünyada da şampiyonluğunuz var. Neler söylemek istersin? Böyle güzel başarılara imza atmak ülkeyi temsil etmek nasıl bir duygu?


Manevi boyutu gerçekten çok güzel. Bazı şeyleri parayla satın alamıyoruz, antrenmanda o kadar acı çekip, emek veriyoruz sonucu da kürsüye çıkıp bayrağımızı en güzel şekilde dalgalandırmak ve istiklal marşımızı okutmak oluyor. Bu duyguları yaşadığım için kendimi çok şanslı hissediyorum.

Biraz da yaptığın spor hakkında konuşalım istiyorum yeterince bilgi sahip olmak için. Halter nasıl bir spor?

Halter dışarıdan bakınca fiziksel bir güç gerektiren spor olarak gözüksede, biz bu işi teknikle kaldırıyoruz ve her şey bir anda olmuyor, tahta merdivende basamakları çıktığınızı düşünün, bazen adım attığınızda 3 basamak birden çıkarken bazen de tahtanın çürümesiyle 4 basamak birden geri gidebiliyoruz. Gerçekten disiplin, özveri ve sabır getiren bir spor. Ayrıca psikolojik olarak da çok güçlü olmanız ve kendinizi iyi yönetmeniz gerekir.

Bu süreçte hangi aşama sizi zorladı?


Evin tek kızıyım ailemede düşkün olunca uzun kamp süreleri beni bazen olumsuz yönde etkileyebiliyor. Üstüne ağır antrenmanlar ve streste eklenince performansımın düşmesi veya istediğim performansı gösterememek beni çok zorluyor.

Halter güçle alakalı bir spor bir kadın sporcu olarak böyle bir başarı yakalamak nasıl bir his? Çevrendeki insanların tepkileri neler oluyor?


Aslında ilk haltere başladığım zamanlar kızlar halter mi kaldırır? Halter erkek sporu ne işin var kızım halterde git okulunu oku vb. tarzda çok cümleler duydum. Ama başarı gösterdikçe kadın erkek herkesin beni daha çok desteklediğini gördüm. Başarı kazandıkça kadınlarımıza her şeyi yapabileceğimizi gösteriyorum, gençlerimize de örnek oluyorum.

Bu spor dalında başarı elde etmek isteyen gençlere neler söylemek istersiniz?


İstek, azim ve disiplinle birlikte başarı gelecektir sabırlı olun ve pes etmeyin

Europe world spor olarak medya sponsorluğunuzu üstleniyoruz bu sponsorluğun faydalarını gördünüz mü neler söylemek istersiniz?


Europe World Spor’a daha yeni katıldım ama çok güzel düşünceleriniz ve yol haritanız var. Sporun sadece futboldan ibaret olmadığını göstermek istiyorsunuz. Bende aynı fikirdeyim ve birlikte nice başarılara imza atacağımızı düşünüyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz