Golfe başlama hikayenizi dinleyebilir miyiz?

Golf ile 2018 yılında tanıştım. Yeğenimi antrenmandan almaya gitmiştik. Yeğenimi durumu ile ilgili bilgi almak için Hocamız ile görüştük. Bu sırada kendisi academy nin gelecek planlamalarından ve çalışan kadrosundan bahsetti.

Ben de kendisine, benim de academy ye dahil olup olamayacağımı sordum. Bir başka gün yapmış olduğumuz iş görüşmesi sonrası academy ye ben de dahil oldum. İlk dört ay info desk te çalışmaları yürüttükten sonra, Halkla İlişkiler Müdürü olarak çalışmalarımı 2 sene boyunca devam ettirdim. Yani aslında tam olarak Golf Sporunun mutfağımdan başlamış oldum.

Ve elbette her fırsatta akademimiz Yıldız oyuncularının antmanlararına katılarak Golfümü geliştirdim. Bu da işimin artısıydı. Aynı zamanda Golfe de başlamış oldum.

Hiç bilmeden, dışarıdan biri olarak tek bir hocadan Golf dersi almış olsaydım, oyunumu asla bu kadar iyi ve hızlı geliştirmezdim. Öğrencilerden öğrenmek aslında benim şansımdı.

Bize Golf Sporunu ile ilgili biraz bilgi verebilir misiniz?

Teknik olarak bahsetmek gerekirse ; “ Sahada bulunan farklı mesafelerde ki çukurlara, golf topunu golf sopalarının yardımıyla en az vuruşta oyunu tamamlamak.” olarak tanımlayabiliriz.

Başka bir açıdan değerlendirmek gerekirse; Golfün çok komplike ve oyuncunun kendisini geliştirmeye zorlayan bir spor olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Bir Golf oyuncusunda; Sahada analitik zeka , parkuru tamamlamak için fiziksel yeterliliğinin ve tüm bunların toplamında iyi bir oyun çıkarması için ruhsal sağlığının tam bir uyum içerisinde olması gerekir. Toparlamak gerekirse, Maalesef insanlar bu spora karşı çok fazla ön yargılı.

Ama şunu söylemeliyim ki, tek bir başarılı vuruşu yapabilmek için bile vücudumuzda bulunan kasların yarısından fazlasının çalıştığını ve uzun parkurları düşünürsek ne kadar çok fazla emek ve efor isteyen bir spor olduğunu daha rahat anlatmış olabiliriz.

Golf size ne ifade ediyor.

Terapi.
Bunun üzerine o kadar uzun konuşabilirim ki…
Ama özetle; Golf, bireyin, kendinin ve sınırlarının farkına varabilmesinde büyük ölçüde yardımcı bir spor olduğunu düşünüyorum.

Hem mental hem de fiziksel.

Önümüzdeki günlerde var mı planlanan bir golf turnuvası ?

Federasyonun düzenli olarak yapmış olduğu turnuvalar mevcut. Onların dışında Kulüplerin de kendi içlerinde ya da kulüpler arası düzenledikleri turnuvalar da var. Aylık ya da özel günlere (23 Nisan, 19 Mayıs, 30 Ağustos, 29 Ekim vs.) özel turnuvalar da yapılıyor.
Yani sene boyunca turnuvalar düzenleniyor.

Ülkemizdeki golf ile yurtdışındaki golf arasında farklılıklar neler?

Daha önce hiç yurt dışında Golf oynamadım. Görmeden, deneyimlemeden sadece duyduklarımla mukayese etmem doğru olmaz diye düşünüyorum.
Fakat şu bir gerçek ki, dört mevsim Golf oynanabilen bir ülkede, doğru strateji ve taktiklerle dünya da Golf Sporunda sayılı ülkeler arasına girilmesinin hiç de zor olmadığını düşünüyorum.
Ülkemizde de son yıllarda Golf sporunu tanıtmaya, insanlarda bu spora merak uyandırmaya yönelik çalışmalar ve projeler yapılmaya başlandı. Bunu en güzel örneğini dizi, filmlerden verebiliriz. Golf oynamaya gidenler, ofislerinde Golf çantalarının olduğu sahneler gibi.

Kaç yıl oldu golfe başlayalı?

3 yıl oldu.

3 senedir golf oynuyorsunuz, bu seneler içinde anılarınız çok olmuştur. Aklınıza gelen var mı?

Klübümüzün Yıldız oyuncularının, federasyonun düzenlemiş olduğu turnuvalara katıldıklarında onlara eşlik etmek, onların oyun esnasındaki stratejilerini ve heyecanlarını gözlemleyip onlara ortak olmak, oyun sonrasında toplanıp turnuvanın kritiğini değerlendirmek yine turnuvalara hazırlanırken onlarla birlikte antrenman yapmak benim için en güzel anılardı.

Golf sporunun ülkemizde yaygın olmamasının sebebi, çok pahalı olması mı?

Bir çok farklı etken olmasının yanı sıra maalesef en büyük etken olarak bunu gösterebiliriz.

Ama bunu küçük yaştaki genç oyuncular için söylememiz çok doğru olmaz. Çünkü onlarda aranan tek şey istek ve istikrardır. Eğer bunlar mevcutsa o oyuncu kesinlikle desteklenir. Geri kalan her şey teferruat olur.

Golfün size kattıkları neler?

Farklı bakış açısı.
Başarıya giden yolun tek olmadığı, hatta sınırsız olduğunu içsel olarak bu sporla birlikte netleştirdim ve bu öğretiyi hayatıma empoze ettim.
İlk yenilgide ya da ilk bir kaç yenilgide pes etmemeli.
Olaylara veya hedefe, farklı bakış açılarıyla yaklaşırsak başarıya ulaşmak daha kolay ve mümkün olacaktır.

Birçok turnuvada da mücadele ediyorsunuz? Yıl boyunca sizleri heyecanlandıran bir turnuva var mı?
Sürekli olarak değil , keyfi olarak katılıyorum

Yıl boyunca düzenlene turnuvalardan en çok ilginizi çeken veya beklediğiniz bir turnuva var mı?

Elbette.
Turkish Airlines Open.
Yerli ve yabancı profesyonel bir çok oyuncuyu sahada canlı olarak izleye bilme şansına sahip oluyoruz. Ve düzenlenen etkinliklerle oyuncularla etkileşim kurabiliyorsunuz. Bu etkinlik genellikle, kısa dersler, taktikler, stratejiler veya soru cevap şeklinde söyleşilerden oluşuyor. Tabi bundan en çok fayda sağlayan Yerel Yıldız oyuncularımız oluyor. Onlar en çok da, sevdikleri oyuncularla bir araya gelmekten mutluluk duyuyor.

Son olarak eklemek istedikleriniz var mı?

Nazik davetiniz için çok teşekkür ederim.

RÖPORTAJ:MEHMET EFE DİNÇ

KONUK:ZEYNEP DEVECİ

EUROPE WORLD SPOR TR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz