Avrupa Gençler Güreş Şampiyonasında serbest stil 97 kiloda Altın madalya kazanan genç sporcu Polat Polatçı Europe World Spor’un konuğu oldu.  Milli Sporcunun en büyük hedefi Dünya Olimpiyat Şampiyonluğu.

Çocukluğundan beri babasının izinden giderek güreş sporuna başlayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi güreş sporcusu Polat Polatçı 10 yıldan beri başarılı bir şekilde sürdüğü spor hayatını 4 yıldır Milli takımda devam ettirerek sevenlerini gururlandırmaya devam ediyor. Kariyer hayatı boyunca ilk Avrupa Şampiyonluğunu Almanya’nın Dortmund Kentinde gerçekleştiren Polatçı, “Defalarca uluslarasında derecelerim var. Onun dışında Türkiye Şampiyonalarında derecelerim var. Güreş bana göre amatör branşlar arasında en zor spor dalı. Çünkü tüm hayatımız boyunca kendimizi spora adamamız lazım. çünkü her şey bir zincir gibi. Bir şey eksik olunca başarı gelmiyor. Hayatımızdaki her noktaya dikkat etmemiz lazım bu sporda başarılı olmamız için” dedi.

Avrupa Dünya Şampiyonu Olimpiyat 3.Sü olan babasını çocukluğundan beri idolü olarak gördüğünü ifade eden başarılı sporcu insanların babasının başarıları ile gururlandığını gördükçe etkilediğini söyledi.

Kaybettiği maçlarda motivasyonunu kendi çabaları ile topladığını belirten Polatçı, “Çok üzüntülü dönemlerden geçiyorum. Ama yılmamam gerektiğini düşünüyorum. Çünkü her yenilgi benim için bir tecrübe. Yenile yenile tecrübeleneceğim. O kadar profesyonel spor yapan sporcular oluyor bunlarda ister istemez yenilgiye uğruyor. yenile yenile bir yerlere geldiklerini gördüğüm için sürekli kendimi bu şekilde bende başarabileceğim bende başaracağım elbet diyerek motive ediyorum” şeklinde konuştu.

HEDEF DÜNYA ŞAMPİYONLUĞU

Kariyer hedeflerinin arasında spordan başka bir şey olmadığını vurgulayan Polatçı, babası ile bu konuda iddialaşarak onun gibi dünya şampiyonluğunu hedeflediğini açıkladı. Maçlara hazırlanma sürecini anlatan Polatçı, “ Kendimi maçlara öncelikle psikolojik olarak motive etmeye çalışıyorum. Hocam aslında beni hazırlıyor en büyük etkenlerden biri Tevfik Keleş hocam. O benim sosyal hayatım ile de ilgileniyor. Beni maçlara, idman içerisindeki psikolojimi, uyku düzenimi her şeyimi o ayarlıyor. Sonunda da maçlardaki dokunuşları sayesinde başarı kaçınılmaz oluyor. Antrenörlerimiz babamız gibi oluyor. Çünkü bi savaşa çıkıyorsun ve güvenmediğin bir insanla savaşa çıkamazsın. o minderde sadece bir kişinin sesini duyuyorsun ve o bir kişiyle bağın oluyor. o kişiyle bağın olmazsa zaten hiç bi şekilde ilerleyemiyorsun” dedi.

EN BÜYÜK AVANTAJI HOCASI

En büyük destekçilerinin babası ve hocası olduğunu söyleyen Milli Sporcu pandemi döneminde çalışmalarını devam ettirdiğini açıklayarak şunları ekledi, “ pandemi döneminde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübünün imkanları o sıra elverişli değildi aslında çok büyük bir kulüp olduğu halde. Ama Tevfik Keleş antrenörüm bir spor salonu açtı bizim için. Bu süreç içerisinde çok küçük bir tesiste çalışmalarımızı sürdürdük. Benimle birlikte bir sporcu gibi bana idman verdi yardımcı oldu. Çok zor oldu pandemide bizde hastalık geçirdik, hocamda geçirdi. Güzel bir sonuç aldık pandemiden sonra. Pandemi Döneminde idmanlarıma son hız devam ediyordum. Bu da benim avantajım oldu” diye konuştu.

Aynı zamanda Bartın Üniversitesinde eğitim gören Polatçı, Üniversite  Rektörü Orhan Uzun’un  her konuda destek olduğunu idman günleri ve sınav olacağı zamanlar kolaylık sağladıklarını  belirterek başarılarında payı olduğunu vurguladı.

Güreşe verilen değerin az olduğunu söyleyen sporcu, “Futbola nazaran en azından kendi branşımla kıyaslarsam bence çok az. Çünkü bu spor bu branş çok zor bir branş olduğu için sonuçta bir futbol kadar sevilmez ama çok emek var bunun altında. Bunun içinde ailelerimize kadar her şeye dokunuyorlar. amatör bir branş olabilir ama değer verilmiyor futbola verildiği gibi. Daha fazlasını hakkediyor bence bu branştaki insanlar. Çünkü biz yıllarımızı veriyoruz. Ve en çok madalya güreş branşından çıkıyor. Çok profesyonel bir biçimde yapıyorsun. beslenmen, normal hayatın, gittiğin mekanlar her şeye dikkat etmek zorundasın” ifadelerini kullandı.

BAŞARISINI ŞEHİTLERE ARMAĞAN ETTİ

Avrupa Gençler Güreş Şampiyonasında serbest stil 97 kiloda Altın madalya kazanan Polatçı o anları şöyle anlattı, “ İlk başta minderdeyken inanamadım hala indim ben Avrupa Şampiyonu mu oldum diye  cümlelerde bulundum. Hocalarımda gülmeye başladı tepkileri çok güzel oldu. benim için unutulmaz bir anı oldu. Ondan sonra hocalarımın ve insanların o kadar güzel tepkileri oldu ki hayatımda hiç bir zaman unutamam o anları. Özellikle bayrağımız göğe çıkarken ve İstiklal Marşımız okunurken tüylerimin ürperdiğini  o sıra gözlerimin dolduğunu hissettim. Verdiğim o emeklere çektiğim bu acılara değdi dedim. Bu madalyayı zaten şehitlerimize armağan ettim. Benim için en önemli etkenlerden birisi oydu zaten” dedi.

Güreş branşını yapmak isteyen genç sporculara seslenen Polatçı, ailelerin çocukları bu konuda desteklemesi gerektiğini korkmamaları konusunda uyararak “Gerçekten bu sporu yapmak istiyorlarsa fedakarlık yapmak zorundalar. Çünkü bu sporda dediğim gibi her şey bir zincir üzerinde bağlı normal sosyal hayattan ödün vermeleri lazım okul konusunda bazen ödün vermeleri lazım ama tabiki de bu kadar acı çekiyorlar sakatlıkları oluyor fakat istediğin ve hayal ettiğin şeyi aldıktan sonra her şeyi unutuyorsun fedakarlık yapacaklarına inanıyorlarsa kesinlikle başlayabilirler. Çünkü bunun gururu onuru hiç bir branşta yok bireysel bir spor olduğu için.

SPORCUYA BÜYÜK İLGİ

Sosyal medyada büyük ilgi ile karşılandığını belirten Milli Sporcu, “ Nasıl bir anda bu kadar paylaşım oldu anlamadım. Bir de tek Avrupa Şampiyonu ben çıktım. Bu birazda etken oldu. Futbol ve basketboldan bir başarı gelmedi şuan. İster istemez amatör branşlara geçti. Bunu insanlarda söylüyor bana biz basketboldan futboldan ümidimizi kestik inşallah siz yaparsınız biz sizin destekçiniziz diyorlar. Destekleyen herkesten Allah razı olsun. Bu destekler beni çok mutlu etti ve dünya şampiyonası var 1 buçuk ay sonra Rusya’da ve çok büyük çetin bir savaşa gireceğim. İnşallah altın madalyayla İstiklal Marşımızı okutup bayrağımızda göğe çekip gelmek tek hedefim şuan” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz