Repsol Honda sürücüsü Marc Marquez, Fransa GP öncesi pole pozisyonunu kaybettiği için üzgün olmadığını, bu yarışa ikinci çizgiden dahi başlamanın kendileri için hayal gibi olduğunu söyledi.

6 kez MotoGP şampiyonu olan Marquez, 2019’dan sonra ilk defa pole pozisyonunu kazanacak gibi görünüyordu ancak kaotik sıralamaların son anında pole pozisyonunu kaybetti ve 4. sıraya kadar geriledi.

Sakatlık nedeniyle geçen seneyi tamamen kenarda geçiren ve bu sene ilk iki yarışı kaçıran Marquez, Fransa yarışı öncesinde sıralamaların son saniyelerinde ilk sıradaydı ancak son anda turlarına başlayan Fabio Quartararo, Maverick Vinales, Jack Miller, Franco Morbidelli ve Johann Zarco kendisini geçince Marquez bir anda 6. sıraya kadar geriledi.

Genelde tahmin edilemeyen koşullarda güçlü olan Marquez, bir tur daha atsa bile pole pozisyonunu kazanabileceğinden emin olmadığını çünkü motosikletinde hâlâ rahat hissetmediğini söyledi.

Marquez, “Evet, karışık koşullarda pist üstündeki koşullara hızlı adapte olmak benim güçlü noktalarımdan birisi ve hâlâ rahat hissediyorum.”

“Ancak örnek vermem gerekirse pist üstünde ıslak bölümler varsa kuru zemin lastikleriyle geçmişteki kadar hissetmiyorum. Motosiklet üzerinde agresif hareketler yaparsam, istediğim gibi kontrol edemiyorum, o yüzden tamamen güvende hissetmiyorum değil ancak rahat hissetmiyorum. Motosiklet tamamen kontrolümdeymiş gibi hissetmiyorum.”

“Bunun dışında, bugün 4. antrenmanda ve sıralamalarda iyi hissettim. Sonunda kötü oldu çünkü damalı bayrağa ilk ulaşan sürücü ben oldum. Bir tura daha ihtiyacım vardı ancak yine de çok mutluyum.”

“Bu bir bahane değil çünkü öyle olsa bile tur zamanını geliştirmek çok zordu. Yani bugün yaptığım şey kendim ve takımım için doğru şeydi.”

“İlk iki çizgi en iyi sonucumuz ve en iyi hayaldi. Yarın için bunu başardık.” dedi.

Marquez’in takım arkadaşı Pol Espargaro da son turun ilk sektöründeki performansıyla pole pozisyonunu kazanabilecek gibiydi ancak La Chapelle’de kaza yapması sonucu 8. sırada kaldı.

Espargaro, “Bugün kendim nedeniyle hayal kırıklığı yaşıyorum çünkü pole pozisyonu ya da en azından ilk çizgi hedefliyorduk.”

“İlk sektör harikaydı ve Fabio’dan ve Jack’ten 0.3 sn daha hızlıydım. Her ikisi ilk çizgide yer alıyor.”

“Bu acı verici çünkü bunu başarabileceğimi hissediyorum. Kendime kızgınım çünkü Jerez’de şansım çok düşüktü ancak burada harika bir pozisyon için büyük bir şansa sahiptim.”

“Son bir zorlama için en sonu bekliyordum ancak son 2-3 tur kala yağmur yağmaya başladı ve yavaşladım. Çok fazla yavaşladığımdan emindim ancak 6. virajda çok fazla şey istedim.”

“En hızlılardan birisi olmama rağmen yarışa 8. sıradan başlayacak olmam ve Honda’lar içerisinde 3. sırada yer almam acı verici. Bu beni öldürüyor.” dedi.

EUROPE WORLD SPOR TR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz