Fenerbahçe Beko’nun Sırp yıldızı Nikola Kalinic, Zalgiris Kaunas ile oynadıkları serinin birinci 2 maçını EuroLeague’in resmi sitesine kıymetlendirdi.

İşte Nikola Kalinic’in yorumları:

“Elbette, playoffların ikinci maçını kaybetmek planlarımız ortasında yoktu. Tüm yıl boyunca konutumuzda hiç maç kaybetmemiştik, ta ki bu maça kadar. Elbette beklemiyorduk fakat artık ne yapabiliriz? Zalgiris kendi oyununu oynadı, sertlerdi, konsantrelerdi ve motivelerdi. İstedikleri her şeyi yaptılar ve biz buna düzgün tepki veremedik.

Buna misal birtakım şeylerden bahsetmek lazım. Madrid’in Panathinaikos galibiyetine, hatta öncesinde Montepaschi’nin Olympiakos karşısında aldığına. Onlar hakkında her şeyi biliyoruz. Fakat, biz ikinci maçta daha yavaştık. Maç hakkında rahatlamıştık, kolay bir maç olacaını düşündük. Bu türlü düşünmenin faturasını ödedik. Seri 1-1’e geldi fakat hala devam ediyor. İki galibiyete daha muhtaçlığımız var. Elbette, uğraş etmeden kazanamayacağız.”

“BASİT TURNİKELERİ BİLE KAÇIRDIK”

“Aslında, ikinci maçtaki ile birinci maçtaki ekip birebirdi. Toplantı odasına gittik ve hre ki maçı da izledik. Neyin güzel, neyin makus olduğunu gördük. Olağan dönemde 25 galibiyet alan ekip ile bu grup birebir. Bazen berbat geceler olur. Zalgiris, birtakım imkansız şutlar soktu, biz kolay turnikeleri bile kaçırdık. Birtakım gecelerde bu türlü olur ve bunlar da basketbolun bir kesimi. Çok fazla üzülmeye gerek yok. Kendimizi makûs hissediyoruz elbette, bilhassa ben. Berbat bir maç çıkardım. Ama, bu tip maçlar sonrası neler yapabileceğimize ve reaksiyonumuza bakmalıyız. Kaunas’ta bu hafta içi göstereceklerimiz çok kıymetli.

EuroLeague playofflarında uğraş eden her kadronun başarmak için bir sebebi vardır. Geçen perşembe günü bunu gördük. 7 ve 8. sırada bitiren gruplar, deplasmanda kazandı. Ne kadar olağanüstü olduklarını, uğraş edebileceklerini ve yetenekli olduklarını gösterdiler. Biraz olsun rahatlarsanız, bu ligdeki her grup bunu kullanır. 2. maçtan çıkardığımız ders bu. Umarım, Kaunas’ta maç kazanır ve yolumuza devam ederiz.”

“KAZAN YA DA KONUTUNA DÖN MAÇLARI OLACAK”

“Kaunas’taki atmosferi herkes biliyor. Taraftarlar, hakikaten maçın bir modülü oluyor lakin değerli olan parkede neler yapıldığı. Zalgiris, ikinci maçta bunu gösterdi ve parkede denetimi aldı. Zalgiris taraftarının maçın içine girmesne mani olmak, atmosfer düşürmek gerekecek. Önümüzdeki iki maç sonunda kimin daha düzgün bir ekip, kimin kazanan ya da kaybeden olduğunu göreceğiz. Bizim için bir tıp ‘kazan ya da meskenine dön’ maçları olacak. Bu maçlara nitekim odaklanmış durumdayım. Grup olarak 24 saat boyunca Zalgiris hakkında konuşuyoruz. Umarım Kaunas’ta kazanır ve kendimizi kanıtlarız.

Geçmişte sahiden iy maçlar çıkardım fakat tekrar ikinci maça dönmek istiyorum. Sporda anılar çok uzağa gitmez, yalnızca son maç hatırlanır. Herkes, tüm geçmiş maçlarınızı unutur. Şayet Kaunas’ta iki maç birden kaybedersek, geçmişte yaptıklarımızın hiçbir manası kalmaz. Her neyse, Kaunas’ta 1 ya da 2 maç kazanacağız ve her şey yoluna girecek. Hepimiz daha uygun hissedeceğiz. İkinci maçın bizim için berbat bir gece ve berbat baht olduğuna inanıyorum.”

“OAKA MANTALİTESİYLE OYNAYACAĞIZ”

“Bu tip maçlar konusunda deneyimliyiz. Tıpkı 2 sene evvel OAKA’da taşıdığımız mantalite ile alanda olacağız. Deplasmanda oynadığımız birinci ve ikinci maçı kazanmıştık. Ayrıyeten geçen dönem Vitoria’da Final Four’a kalmıştık. Deplasmanda playoff maçı kazanmayı ve Final Four’da oynamayı biliyoruz. Ancak, Kaunas’ta iki sefer kaybedersek hiçbir şeyin değeri kalmaz. Zalgiris, büyük bir sürpriz ve eleme maçlarında daha uygun bir kadro haline geliyorlar.

Final Four’a kalmak için nelerin gerektiğini çok uygun biliyoruz. Her şey motivasyon ve hırsla alakalı. Tüm dönem boyunca gösterdiğimiz şeyler bunlardı ve ne yazık ki ikinci maçta gösteremedik. Bu düzeyde en değerli şey, her maça çok uygun konsantre olmaktır. Her gece en düzgün oyununuzu alana koymalısınız. İkinci maçta hiçbirimizi bunu yapmadık ve bu yüzden kaybettik. Umarım, Kaunas’ta işleri bilakis çeviririz. Bu ekibin gerçek nedenleri var. Şiddetli bir yolu seçtik lakin şimdi işler bitmedi. Kaunas’ta meczuplar üzere gayret edeceğiz ve umarım, herkese ne kadar güzel olduğumuzu göstereceğiz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz