Muğla’nın Bodrum ilçesinde 3 bayan yelkenci, Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100. yılı hasebiyle hayata geçirilen “Türk Bayanının 100.Yıl Seyri” isimli proje kapsamında yelkenli tekneyle Samsun’a hakikat yola çıktı.

Bayan yelkenciler Sevinç Hasipek, Ceyda Güleçyüz ve Şule Kükrer için Bodrum Marina’da uğurlama merasimi düzenlendi. 

Seyirleri hakkında gazetecilere bilgi veren teknenin kaptanı Hasipek, barış için yelken açtıklarını ve 70 günde yaklaşık iki bin 300 mil yol katetmeyi planladıklarını söyledi. 

19 Mayıs’ta Samsun’da olup etkinliklere katılmak istediklerini anlatan Hasipek, Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100. yılı kapsamında gerçekleştirecekleri bu seyrin onur ve gurur verici olacağını söz etti.

Bayan yelkencilerin bulunduğu “Tutku mm” isimli 13 metrelik tekne Bodrum’dan uğurlandı. 

Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz ve Bodrum Belediye Lideri Ahmet Aras’ın da katıldığı uğurlamada, tekneye bir müddet zodyak botlar ve ilçedeki kürek atletleri eşlik etti. 

Bayan yelkenciler Didim, Kuşadası, Çeşme, Bozcaada, Çanakkale, İstanbul, Ereğli, Amasra, İnebolu, Sinop, Samsun, Ünye, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Hopa’nın da ortalarında bulunduğu 35 noktada mola verecek. 

Tıpkı rotada dönüşe geçecek grup, eylül ayında gerçekleştirmeyi planladıkları “Türk-Yunan Bayanları Barış Seyri” projesinin çalışmaları için Midilli, Sakız, Sisam, Kalimnos adalarına uğrayıp 1 Temmuz’da Bodrum’da olacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz