VakıfBank Voleybol Kadrosu Genel Menajeri Pelin Şanlı, play-off final serisinin en kıymetli oyuncusu seçilen Zhu Ting’in olimpiyatlar için ülkesi Çin’e döneceğini ve 1 yıllık ayrılık yaşayacaklarını söyledi.

AA muhabirine açıklamalarda bulunan Pelin Büyük, Çin Olimpiyat Komitesi’nin yurt dışındaki bütün atletlerini olimpiyatlar için ülkeye çağırdığını belirterek, “Çin Olimpiyat Komitesi bu sene her branş için transferi yasakladı. ‘Olimpiyatlar bizim için çok değerli.’ dedi ve yasakladı. Hiçbir Çinli atlet yurt dışında oynayamayacak. O yüzden Zhu ile 1 sene orta veriyoruz. Zhu bizim kızımız, bizden öbür yerde de kolay kolay oynamaz. Burada çok keyifli, biz de ondan çok mutluyuz.” diye konuştu.

Bu sene muvaffakiyetlerin gençleştirilmiş takımla elde edilmesinin gurur verici olduğunu söyleyen Şanlı, “Geçen sene kaptanımız voleybolu bıraktı. Biz de voleybolu daha heyecanlı hale getirelim dedik. Böylece genç arkadaşlarımızı gruba kazandırdık. Nasıl tepki verecekleri bizim için de soru işaretiydi. Ancak hoş bir başlangıç oldu ve dünya şampiyonluğu geldi. Ebrar oynadı, çok düzgün işler çıkardı. Bizim için umut verici bir yıldı. Bu türlü bir seneyi kupayla kapattık. Gençleşiyoruz, daha farklı şeyleri öne çıkarıyoruz dediğimiz bir senede bu türlü bir başarıyı yine yakalamak bizim için gurur verici.” değerlendirmesinde bulundu.

Ulu, “İki sene üst üste Türkiye şampiyonluğu ile Avrupa şampiyonluğu ve dünya şampiyonluğu kazanmış olduk. Maksat herhalde her sene üç kupa olacak. Avrupa şampiyonluğu bu sene gitti fakat tekrar yapabilecek güçteyiz.” sözlerini kullandı.

“Seyretmesi çok keyifli bir ekip olacağız”

Gelecek dönemin planlamasına başladıklarını belirten Pelin Şanlı, şunları kaydetti:

“Geçen sene Gözde’nin bırakmasıyla başlayan bir değişim sürecine girdik. Önümüzdeki sene Lonneke’nin bizle devam etmeyecek olması, Zhu’nun bir sene olimpiyatlar için Çin’e dönüyor olması bizi farklı şeyler yapmaya yönlendiriyor. Önümüzdeki sene de değişik planlarımız var. Seyretmesi çok keyifli bir grup olacağız. Önümüzdeki sene güçlü olacak. İtalyanlar gitgide kuvvetleniyor. Conegliano esasen kuvvetli bir grup, önümüzdeki sene daha da kuvvetlenecek. Fenerbahçe pek düzgün bir kadro kurdu. Eczacıbaşı aslında herkesin malumu. İki yıldır Eczacıbaşı ile 5 maç oynuyoruz. Bu sene seriye başlarken de 3 maçta biteceğini düşünmemiştim. Eczacıbaşı bizim için çok güzel bir rakip. Bu iş 5 maça uzar diye düşünüyorduk. Rakipler birbirine denk, küçük nüanslar farkı ortaya koyuyor, bir arada ayakta kalan, sağlam durmayı başaranlar belirli oluyor. Biz bir aile üzereyiz. Yalnızca saha içi değil saha dışı da bizim için kıymetli. Bizde hiçbir sportmen kendini VakıfBank’ın önüne koymaz, öncelik kulüptür. Bu da bizi aile yapan öge diye düşünüyorum.”

“Tepede olanlar yalnızdır, biz de o denli bir noktadayız”

Üst üste gelen zaferler sonrası motivasyon sağlamanın güç olmaya başladığını lisana getiren Büyük, “Hedefi şampiyonluk kazanmak olan oyuncuları, antrenörü her vakit motive etmek kolay değil. O yüzden kendimize ufak maksatlar koyuyoruz. Bu sene gençlerimiz amacımızdı. Bunları, değişiklikleri, ufak maksatları yapmazsak iş çok monotonlaşır. Motivasyonu yenileyip ayakta tutmamız lazım. Kolay bir şey değil. Zirvede olanlar yalnızdır, biz de o denli bir noktadayız. İnsanların ‘VakıfBank bütün kupaları kazanıyor, kâfi artık kazanmasın’ dediği noktalar bile olabilir. Değerli olan her vakit finallerde yer almak.” değerlendirmesinde bulundu.

Kulübün sürekliliğini devam ettirmesi için altyapıya verdikleri değerden bahseden Şanlı şöyle devam etti:

“Altyapıdan oyuncu yetiştirmek kolay değil. Düzgün bir araştırma süreci ve gerçek bir siyaset izliyoruz. 11-12 yaşında, oyuncu olup olmayacağı aşikâr olmayan isimlere saçma sapan sayılar vermiyoruz. Geçen sene Bosettileri getirdik, İtalyan olarak bildiğiniz düzgün oyuncuların hepsini onlar yetiştirmiş. Bu türlü bir önemli çalışma ve araştırmayla birtakım arkadaşları bulabiliyoruz fakat sportmen kolay olunmuyor. Herkes bu işi kolay zannediyor. Büyük bir özveri istiyor. Önemli bir emek var. Aşağıda çok sayıda oyuncumuz var fakat bunların kaçı üst çıkacak ben de bilmiyorum. Bir kulüp sürekliliğini fakat bu türlü devam ettirir. Sağdan soldan oyuncu alınca bir noktada tıkanırsınız, o yüzden altyapınızı sağlam tutmalısınız.”

Final serisinde Eczacıbaşı VitrA’ya karşı mağlup oldukları maçı unutamadığını söyleyen Şanlı, VakıfBanklı voleybolcuların bir sonraki maçta üst seviye konsantrasyonla uğraş ettiğini belirterek “3-2 kaybettiğimiz maçta çok demoralize oldum. 5. maç çok güç gözüktü. Çocukların konsantrasyonuna çok şaşırdım. Kaybettikten sonra bu güçle geri gelmek kolay iş değil. Hocamızın da söylediği üzere asla vazgeçmiyorlar. Bu şekil kaybedişlerden sonra çok daha sağlam alana çıkıyorlar. Ben çok ümitli değildim lakin çok şaşırttılar. Rakibe nefes aldırmadılar, 3-0’la işi bitirdiler. Bu kadroyla gurur duyuyorum.” biçiminde konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz