Antalyaspor Kulübü, Süper Lig’in 20. haftasında Trabzonspor ile oynanan maçta attığı golün ardından gol sevincinde taşıdığı politik mesaj nedeniyle İsrailli futbolcu Sagiv Jehezkel’i kadro dışı bıraktı. Jehezkel’in gol sevincinde bileğindeki bandajda yazılı olan “100 DAYS… 7.10…” ifadesi, 7 Ekim’de gerçekleştirilen saldırıyı ve o tarihten itibaren geçen 100 günü simgeliyor.

Kulüp yönetiminin aldığı karara göre, Jehezkel’in milli değerlere aykırı davranışı, yönetim kurulu tarafından hoş görülmedi ve bu nedenle oyuncu kadro dışı bırakıldı. Futbolcu, gol sevincinde politik bir mesajı dile getirmesiyle, Türkiye’nin hassas konularına dokunmasıyla eleştirilere maruz kaldı.

Antalyaspor‘dan yapılan resmi açıklamada, “Bugün Trabzonspor ile oynadığımız karşılaşmanın 68’inci dakikasında attığı golden sonra bileğindeki yazıyı paylaşarak ülkemizin milli değerlerine aykırı hareket ettiği görülen Sagiv Jehezkel’in yönetim kurulu kararı ile kadro dışı bırakılmasına karar verilmiştir. Yönetim Kurulumuz, sonunda şampiyonluk ya da kupa bile olsa, ülkemizin hassasiyetlerine karşı davranışlarda bulunulmasına asla müsaade etmeyecektir.” ifadeleri kullanıldı.

Antalyaspor Başkanı Sinan Boztepe ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Fotoğrafı gördüm. Milli değerlerimiz her şeyin üstündedir. Futbolcu bize ne kadar kazandırırsa kazandırsın. Savunmasını alacağız ve büyük olasılıkla kadro dışı bırakacağız. Savunmasının ardından sözleşmesini de feshederek takımla yollarını ayrıcağız. Bizim milli değerlerimiz her şeyden daha önemlidir.” şeklinde konuştu.

Bu olay, Türk futbolunda politik içerikli bir mesajın yol açtığı ilk büyük kriz olarak dikkat çekerken, futbolun toplumsal ve politik dinamiklere olan duyarlılığını bir kez daha gündeme taşıdı.

MEHMET EFE DİNÇ /ANTALYA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz